| Metric | Q2 2022 | Q1 2022 | Q2 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $351M | $310M | $362M | 13.4% | -3.0% |
| Op. Income | $21M | $3M | $24M | 582.5% | -15.2% |
| Gross Margin | 33.5% | 32.0% | 33.2% | 1.5pp | 0.3pp |
| Net Margin | 4.2% | 0.6% | 4.9% | 3.5pp | -0.7pp |
| EPS (Diluted) | $0.35 | $0.05 | $0.40 | 600.0% | -12.5% |
| Free Cash Flow | $14M | -$29M | -$76M | 149.3% | 118.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $351M |
| Cost of Revenue | $233M |
| GROSS PROFIT | $118M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $97M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $97M |
| Cost & Expenses | $331M |
| OPERATING INCOME | $21M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $767.0K |
| Other Income/Expenses | -$767.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $20M |
| Income Tax Expense | $5M |
| Net Income from Continuing Ops | $15M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $15M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $15M |
| D&A | $8M |
| EBIT | $21M |
| EBITDA | $28M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $351M |
| Cost of Revenue | $233M |
| GROSS PROFIT | $118M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $97M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $97M |
| Cost & Expenses | $331M |
| OPERATING INCOME | $21M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $767.0K |
| Other Income/Expenses | -$767.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $20M |
| Income Tax Expense | $5M |
| Net Income from Continuing Ops | $15M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $15M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $15M |
| D&A | $8M |
| EBIT | $21M |
| EBITDA | $28M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $15M |
| Depreciation & Amortization | $8M |
| Stock-Based Compensation | $1M |
| Deferred Income Tax | -$504.0K |
| Other Non-Cash Items | $13M |
| Change in Working Capital | -$11M |
| OPERATING CASH FLOW | $25M |
| Capital Expenditure | -$11M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$11M |
| Net Debt Issuance | -$14M |
| Common Stock Repurchased | -$52M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$507.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$66M |
| FREE CASH FLOW | $14M |
| Net Change in Cash | -$52M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $6M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $2M |
| Inventory | $437M |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $466M |
| PP&E (Net) | $388M |
| Goodwill | $1M |
| Intangible Assets | $419.0K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $390M |
| TOTAL ASSETS | $856M |
| Account Payables | $99M |
| Short-Term Debt | $91M |
| Deferred Revenue | $38M |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $328M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $5M |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $249M |
| TOTAL LIABILITIES | $576M |
| Common Stock | $442.0K |
| Additional Paid-In Capital | $92M |
| Retained Earnings | $239M |
| Treasury Stock | -$52M |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $280M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $280M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $856M |
| Total Debt | $377M |
| Net Debt | $371M |