| Metric | Q1 2022 | Q4 2021 | Q1 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $310M | $416M | $327M | -25.7% | -5.3% |
| Op. Income | $3M | $23M | $14M | -87.0% | -77.9% |
| Gross Margin | 32.0% | 32.8% | 31.8% | -0.8pp | 0.2pp |
| Net Margin | 0.6% | 14.0% | 3.2% | -13.4pp | -2.6pp |
| EPS (Diluted) | $0.05 | $1.31 | $0.23 | -96.2% | -78.3% |
| Free Cash Flow | -$29M | $42M | -$10M | -169.1% | -199.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $310M |
| Cost of Revenue | $210M |
| GROSS PROFIT | $99M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $96M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $96M |
| Cost & Expenses | $306M |
| OPERATING INCOME | $3M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $567.0K |
| Other Income/Expenses | -$567.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $2M |
| Income Tax Expense | $441.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $2M |
| D&A | $7M |
| EBIT | $3M |
| EBITDA | $10M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $310M |
| Cost of Revenue | $210M |
| GROSS PROFIT | $99M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $96M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $96M |
| Cost & Expenses | $306M |
| OPERATING INCOME | $3M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $567.0K |
| Other Income/Expenses | -$567.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $2M |
| Income Tax Expense | $441.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $2M |
| D&A | $7M |
| EBIT | $3M |
| EBITDA | $10M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $2M |
| Depreciation & Amortization | $7M |
| Stock-Based Compensation | $1M |
| Deferred Income Tax | -$266.0K |
| Other Non-Cash Items | $4M |
| Change in Working Capital | -$31M |
| OPERATING CASH FLOW | -$17M |
| Capital Expenditure | -$12M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$12M |
| Net Debt Issuance | $31M |
| Common Stock Repurchased | -$2M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$2M |
| NET CASH FROM FINANCING | $30M |
| FREE CASH FLOW | -$29M |
| Net Change in Cash | $687.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $58M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $1M |
| Inventory | $436M |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $516M |
| PP&E (Net) | $380M |
| Goodwill | $1M |
| Intangible Assets | $252.0K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $381M |
| TOTAL ASSETS | $898M |
| Account Payables | $101M |
| Short-Term Debt | $99M |
| Deferred Revenue | $39M |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $344M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $6M |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $238M |
| TOTAL LIABILITIES | $582M |
| Common Stock | $441.0K |
| Additional Paid-In Capital | $90M |
| Retained Earnings | $225M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $316M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $316M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $898M |
| Total Debt | $373M |
| Net Debt | $315M |