| Metric | FY 2022 | Prior Q | FY 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $451M | — | $385M | — | 17.0% |
| Op. Income | $71M | — | $55M | — | 29.2% |
| Gross Margin | 66.1% | — | 65.8% | — | 0.2pp |
| Net Margin | 12.2% | — | 11.6% | — | 0.7pp |
| EPS (Diluted) | $1.49 | — | $1.21 | — | 23.1% |
| Free Cash Flow | $80M | — | $93M | — | -14.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $451M |
| Cost of Revenue | $153M |
| GROSS PROFIT | $298M |
| R&D Expenses | $46M |
| Selling & Marketing | $102M |
| General & Administrative | $67M |
| SG&A Expenses | $169M |
| Other Expenses | $12M |
| Operating Expenses | $227M |
| Cost & Expenses | $380M |
| OPERATING INCOME | $71M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $142.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $71M |
| Income Tax Expense | $16M |
| Net Income from Continuing Ops | $55M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $55M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $55M |
| D&A | $28M |
| EBIT | $71M |
| EBITDA | $99M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $451M |
| Cost of Revenue | $153M |
| GROSS PROFIT | $298M |
| R&D Expenses | $46M |
| Selling & Marketing | $102M |
| General & Administrative | $67M |
| SG&A Expenses | $169M |
| Other Expenses | $12M |
| Operating Expenses | $227M |
| Cost & Expenses | $380M |
| OPERATING INCOME | $71M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $142.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $71M |
| Income Tax Expense | $16M |
| Net Income from Continuing Ops | $55M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $55M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $55M |
| D&A | $28M |
| EBIT | $71M |
| EBITDA | $99M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $55M |
| Depreciation & Amortization | $28M |
| Stock-Based Compensation | $33M |
| Deferred Income Tax | -$4M |
| Other Non-Cash Items | $4M |
| Change in Working Capital | -$17M |
| OPERATING CASH FLOW | $100M |
| Capital Expenditure | -$20M |
| Acquisitions (Net) | -$91M |
| Purchases of Investments | -$160M |
| Sales/Maturities of Investments | $159M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$113M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$43M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $12M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$32M |
| FREE CASH FLOW | $80M |
| Net Change in Cash | -$45M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $163M |
| Short-Term Investments | $51M |
| Net Receivables | $39M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $69M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $323M |
| PP&E (Net) | $45M |
| Goodwill | $197M |
| Intangible Assets | $88M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $227.0K |
| Other Non-Current Assets | $20M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $350M |
| TOTAL ASSETS | $673M |
| Account Payables | $11M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $57M |
| Other Current Liabilities | $7M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $111M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $5M |
| Deferred Tax Liabilities | $7M |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $25M |
| TOTAL LIABILITIES | $136M |
| Common Stock | $38.0K |
| Additional Paid-In Capital | $476M |
| Retained Earnings | $193M |
| Treasury Stock | -$129M |
| Accum. Other Comp. Income | -$3M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $537M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $537M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $673M |
| Total Debt | $17M |
| Net Debt | -$146M |