| Metric | Q4 2024 | Q3 2024 | Q4 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $87M | $2M | $0 | 4086.7% | — |
| Op. Income | $47M | -$22M | -$10M | 317.0% | 561.5% |
| Gross Margin | 95.5% | 94.6% | — | 0.9pp | — |
| Net Margin | 57.7% | -925.0% | — | 982.6pp | — |
| EPS (Diluted) | $0.51 | $-0.20 | $-0.07 | 355.0% | 783.6% |
| Free Cash Flow | $42M | -$15M | -$17M | 385.5% | 340.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $87M |
| Cost of Revenue | $4M |
| GROSS PROFIT | $83M |
| R&D Expenses | $3M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $0 |
| Other Expenses | $32M |
| Operating Expenses | $35M |
| Cost & Expenses | $39M |
| OPERATING INCOME | $47M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $3M |
| INCOME BEFORE TAX | $50M |
| Income Tax Expense | $288.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $50M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $50M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $50M |
| D&A | $29.0K |
| EBIT | $47M |
| EBITDA | $47M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $87M |
| Cost of Revenue | $4M |
| GROSS PROFIT | $83M |
| R&D Expenses | $3M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $0 |
| Other Expenses | $32M |
| Operating Expenses | $35M |
| Cost & Expenses | $39M |
| OPERATING INCOME | $47M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $3M |
| INCOME BEFORE TAX | $50M |
| Income Tax Expense | $288.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $50M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $50M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $50M |
| D&A | $29.0K |
| EBIT | $47M |
| EBITDA | $47M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $50M |
| Depreciation & Amortization | -$2M |
| Stock-Based Compensation | $4M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $0 |
| Change in Working Capital | -$11M |
| OPERATING CASH FLOW | $42M |
| Capital Expenditure | -$302.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$163M |
| Sales/Maturities of Investments | $67M |
| Other Investing Activities | -$5M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$102M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $69M |
| NET CASH FROM FINANCING | $71M |
| FREE CASH FLOW | $42M |
| Net Change in Cash | $11M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $51M |
| Short-Term Investments | $263M |
| Net Receivables | $9M |
| Inventory | $5M |
| Other Current Assets | $1M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $334M |
| PP&E (Net) | $1M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $8M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $8M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $17M |
| TOTAL ASSETS | $351M |
| Account Payables | $10M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $557.0K |
| Other Current Liabilities | $2M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $23M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $2M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $69M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $71M |
| TOTAL LIABILITIES | $94M |
| Common Stock | $10.0K |
| Additional Paid-In Capital | $380M |
| Retained Earnings | -$123M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $220.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $257M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $257M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $351M |
| Total Debt | $42.0K |
| Net Debt | -$51M |