| Metric | Q3 2024 | Q2 2024 | Q3 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $2M | $500.0K | $0 | 313.6% | — |
| Op. Income | -$22M | -$15M | -$18M | -41.8% | -21.0% |
| Gross Margin | 94.6% | 100.0% | — | -5.4pp | — |
| Net Margin | -925.0% | -2503.2% | — | 1578.2pp | — |
| EPS (Diluted) | $-0.20 | $-0.13 | $-0.16 | -53.8% | -25.0% |
| Free Cash Flow | -$15M | -$7M | -$13M | -99.6% | -14.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $2M |
| Cost of Revenue | $112.0K |
| GROSS PROFIT | $2M |
| R&D Expenses | $4M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $19M |
| SG&A Expenses | $19M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $24M |
| Cost & Expenses | $24M |
| OPERATING INCOME | -$22M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $3M |
| INCOME BEFORE TAX | -$19M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$19M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$19M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$19M |
| D&A | $21.0K |
| EBIT | -$22M |
| EBITDA | -$22M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$19M |
| Depreciation & Amortization | $21.0K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $2M |
| Change in Working Capital | $3M |
| OPERATING CASH FLOW | -$14M |
| Capital Expenditure | -$140.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$42M |
| Sales/Maturities of Investments | $61M |
| Other Investing Activities | -$3M |
| NET CASH FROM INVESTING | $17M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $680.0K |
| FREE CASH FLOW | -$15M |
| Net Change in Cash | $3M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $40M |
| Short-Term Investments | $165M |
| Net Receivables | $1M |
| Inventory | $715.0K |
| Other Current Assets | $593.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $209M |
| PP&E (Net) | $935.0K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $8M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $9M |
| TOTAL ASSETS | $218M |
| Account Payables | $8M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $3M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $17M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $0 |
| TOTAL LIABILITIES | $17M |
| Common Stock | $10.0K |
| Additional Paid-In Capital | $374M |
| Retained Earnings | -$173M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $339.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $201M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $201M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $218M |
| Total Debt | $102.0K |
| Net Debt | -$40M |