| Metric | Q4 2020 | Q3 2020 | Q4 2019 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $20M | $6M | $281.0K | 221.4% | 7137.7% |
| Op. Income | -$13M | -$6M | -$4M | -111.5% | -237.1% |
| Gross Margin | 10.4% | 12.1% | -214.6% | -1.7pp | 225.0pp |
| Net Margin | -291.0% | -36.0% | -1322.1% | -255.0pp | 1031.0pp |
| EPS (Diluted) | $-0.50 | $-0.22 | $-0.54 | -127.3% | 7.4% |
| Free Cash Flow | -$19M | -$5M | -$2M | -266.5% | -708.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $20M |
| Cost of Revenue | $18M |
| GROSS PROFIT | $2M |
| R&D Expenses | $4M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $11M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $15M |
| Cost & Expenses | $33M |
| OPERATING INCOME | -$13M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $7M |
| Other Income/Expenses | -$46M |
| INCOME BEFORE TAX | -$59M |
| Income Tax Expense | -$84.7K |
| Net Income from Continuing Ops | -$59M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$59M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$59M |
| D&A | $622.0K |
| EBIT | -$52M |
| EBITDA | -$51M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$59M |
| Depreciation & Amortization | $622.0K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $1.7K |
| Other Non-Cash Items | $46M |
| Change in Working Capital | -$7M |
| OPERATING CASH FLOW | -$19M |
| Capital Expenditure | -$145.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | -$520.0K |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$665.0K |
| Net Debt Issuance | -$6M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$450.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $346M |
| FREE CASH FLOW | -$19M |
| Net Change in Cash | $329M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $330M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $11M |
| Inventory | $4M |
| Other Current Assets | $150.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $345M |
| PP&E (Net) | $579.0K |
| Goodwill | $489.0K |
| Intangible Assets | $593.0K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $32.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $2M |
| TOTAL ASSETS | $347M |
| Account Payables | $4M |
| Short-Term Debt | $110.0K |
| Deferred Revenue | $926.0K |
| Other Current Liabilities | $75.0K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $9M |
| Long-Term Debt | $98.0K |
| Deferred Revenue NC | $305.0K |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $149M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $149M |
| TOTAL LIABILITIES | $158M |
| Common Stock | $13.0K |
| Additional Paid-In Capital | $317M |
| Retained Earnings | -$128M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $189M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $189M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $347M |
| Total Debt | $208.0K |
| Net Debt | -$329M |