| Metric | Q3 2020 | Q2 2020 | Q3 2019 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $6M | $2M | $3M | 231.0% | 144.2% |
| Op. Income | -$6M | -$4M | -$4M | -71.9% | -56.8% |
| Gross Margin | 12.1% | 2.3% | -3.7% | 9.8pp | 15.8pp |
| Net Margin | -36.0% | -706.0% | -201.5% | 670.0pp | 165.6pp |
| EPS (Diluted) | $-0.22 | $-1.30 | $-3.84 | 83.1% | 94.3% |
| Free Cash Flow | -$5M | -$3M | -$4M | -58.3% | -43.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $6M |
| Cost of Revenue | $6M |
| GROSS PROFIT | $767.0K |
| R&D Expenses | $2M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $5M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $7M |
| Cost & Expenses | $13M |
| OPERATING INCOME | -$6M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $1M |
| Other Income/Expenses | $4M |
| INCOME BEFORE TAX | -$2M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$2M |
| D&A | $178.0K |
| EBIT | -$1M |
| EBITDA | -$833.0K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$2M |
| Depreciation & Amortization | $178.0K |
| Stock-Based Compensation | $386.0K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$3M |
| Change in Working Capital | -$120.0K |
| OPERATING CASH FLOW | -$5M |
| Capital Expenditure | -$35.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$35.0K |
| Net Debt Issuance | $1M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $870.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $2M |
| FREE CASH FLOW | -$5M |
| Net Change in Cash | -$3M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $2M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $6M |
| Inventory | $5M |
| Other Current Assets | $150.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $13M |
| PP&E (Net) | $678.0K |
| Goodwill | $489.0K |
| Intangible Assets | $659.0K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $182.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $2M |
| TOTAL ASSETS | $15M |
| Account Payables | $4M |
| Short-Term Debt | $24M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $6M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $40M |
| Long-Term Debt | $1M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $5M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $7M |
| TOTAL LIABILITIES | $47M |
| Common Stock | $1.0K |
| Additional Paid-In Capital | $4M |
| Retained Earnings | -$88M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$32M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$32M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $15M |
| Total Debt | $25M |
| Net Debt | $23M |