| Metric | Q3 2024 | Q2 2024 | Q3 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $602.0K | $2M | $3M | -62.6% | -80.4% |
| Op. Income | -$9M | -$10M | -$14M | 6.3% | 31.1% |
| Gross Margin | 100.0% | 100.0% | 100.0% | 0.0pp | 0.0pp |
| Net Margin | -1440.4% | -570.2% | -402.0% | -870.1pp | -1038.3pp |
| EPS (Diluted) | $-16.50 | $-16.50 | $-22.50 | 0.0% | 26.7% |
| Free Cash Flow | -$9M | -$11M | -$12M | 17.0% | 24.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $602.0K |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $602.0K |
| R&D Expenses | $7M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $3M |
| SG&A Expenses | $3M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $10M |
| Cost & Expenses | $10M |
| OPERATING INCOME | -$9M |
| Interest Income | $808.0K |
| Interest Expense | $71.0K |
| Other Income/Expenses | $737.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$9M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$9M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$9M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$9M |
| D&A | $10.0K |
| EBIT | -$9M |
| EBITDA | -$9M |
| EPS | -$17 |
| EPS Diluted | -$17 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$9M |
| Depreciation & Amortization | $10.0K |
| Stock-Based Compensation | $1M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $62.0K |
| Change in Working Capital | -$2M |
| OPERATING CASH FLOW | -$9M |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $0 |
| Net Debt Issuance | -$405.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$405.0K |
| FREE CASH FLOW | -$9M |
| Net Change in Cash | -$10M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $60M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $860.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $64M |
| PP&E (Net) | $998.0K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $531.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $2M |
| TOTAL ASSETS | $65M |
| Account Payables | $2M |
| Short-Term Debt | $2M |
| Deferred Revenue | $697.0K |
| Other Current Liabilities | $2M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $12M |
| Long-Term Debt | $524.0K |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $273.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $2M |
| TOTAL LIABILITIES | $13M |
| Common Stock | $4.0K |
| Additional Paid-In Capital | $278M |
| Retained Earnings | -$227M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $52M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $52M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $65M |
| Total Debt | $3M |
| Net Debt | -$57M |