| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $2M | $2M | $2M | -19.6% | -25.6% |
| Op. Income | -$10M | -$13M | -$14M | 20.6% | 28.2% |
| Gross Margin | 100.0% | 100.0% | -506.3% | 0.0pp | 606.3pp |
| Net Margin | -570.2% | -580.7% | -592.3% | 10.4pp | 22.1pp |
| EPS (Diluted) | $-16.50 | $-21.00 | $-24.00 | 21.4% | 31.3% |
| Free Cash Flow | -$11M | -$15M | $2M | 25.8% | -657.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $2M |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $2M |
| R&D Expenses | $8M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $4M |
| SG&A Expenses | $4M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $12M |
| Cost & Expenses | $12M |
| OPERATING INCOME | -$10M |
| Interest Income | $938.0K |
| Interest Expense | $83.0K |
| Other Income/Expenses | $855.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$9M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$9M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$9M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$9M |
| D&A | $12.0K |
| EBIT | -$9M |
| EBITDA | -$9M |
| EPS | -$17 |
| EPS Diluted | -$17 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$9M |
| Depreciation & Amortization | $12.0K |
| Stock-Based Compensation | $2M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $63.0K |
| Change in Working Capital | -$4M |
| OPERATING CASH FLOW | -$11M |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $0 |
| Net Debt Issuance | -$406.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$11.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$365.0K |
| FREE CASH FLOW | -$11M |
| Net Change in Cash | -$11M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $70M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $2M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $74M |
| PP&E (Net) | $1M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $547.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $2M |
| TOTAL ASSETS | $76M |
| Account Payables | $682.0K |
| Short-Term Debt | $2M |
| Deferred Revenue | $1M |
| Other Current Liabilities | $9M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $14M |
| Long-Term Debt | $923.0K |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $262.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $2M |
| TOTAL LIABILITIES | $16M |
| Common Stock | $4.0K |
| Additional Paid-In Capital | $277M |
| Retained Earnings | -$218M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $59M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $59M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $76M |
| Total Debt | $4M |
| Net Debt | -$66M |