| Metric | Q3 2024 | Q2 2024 | Q3 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $330.8K | $643.0K | $163.5K | -48.6% | 102.2% |
| Op. Income | -$4M | -$1M | -$678.2K | -215.5% | -422.3% |
| Gross Margin | 40.6% | 28.7% | 38.2% | 11.9pp | 2.4pp |
| Net Margin | -1114.3% | -188.9% | -415.7% | -925.3pp | -698.6pp |
| EPS (Diluted) | $-0.34 | $-0.09 | $-0.05 | -282.9% | -584.1% |
| Free Cash Flow | -$2M | $0 | -$610.4K | — | -212.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $330.8K |
| Cost of Revenue | $196.5K |
| GROSS PROFIT | $134.2K |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $418.4K |
| General & Administrative | $3M |
| SG&A Expenses | $4M |
| Other Expenses | $81.7K |
| Operating Expenses | $4M |
| Cost & Expenses | $4M |
| OPERATING INCOME | -$4M |
| Interest Income | $10.1K |
| Interest Expense | $153.5K |
| Other Income/Expenses | -$143.4K |
| INCOME BEFORE TAX | -$4M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$4M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$4M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$4M |
| D&A | $99.6K |
| EBIT | -$4M |
| EBITDA | -$3M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$4M |
| Depreciation & Amortization | $99.6K |
| Stock-Based Compensation | $2M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $127.9K |
| Change in Working Capital | -$847.7K |
| OPERATING CASH FLOW | -$2M |
| Capital Expenditure | -$2.9K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$2.9K |
| Net Debt Issuance | -$110.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$2.2K |
| NET CASH FROM FINANCING | $4M |
| FREE CASH FLOW | -$2M |
| Net Change in Cash | $2M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $2M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $221.5K |
| Inventory | $375.3K |
| Other Current Assets | $418.2K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $3M |
| PP&E (Net) | $444.1K |
| Goodwill | $684.9K |
| Intangible Assets | $988.2K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $9.8K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $2M |
| TOTAL ASSETS | $5M |
| Account Payables | $233.7K |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $70.3K |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $1M |
| Long-Term Debt | $146.0K |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $193.4K |
| TOTAL LIABILITIES | $1M |
| Common Stock | $1.4K |
| Additional Paid-In Capital | $17M |
| Retained Earnings | -$13M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $4M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $4M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $5M |
| Total Debt | $263.4K |
| Net Debt | -$2M |