| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $643.0K | $307.7K | $103.0K | 109.0% | 524.2% |
| Op. Income | -$1M | -$1M | -$730.3K | -3.5% | -53.7% |
| Gross Margin | 28.7% | 41.4% | 46.1% | -12.6pp | -17.4pp |
| Net Margin | -188.9% | -371.8% | -710.1% | 182.9pp | 521.2pp |
| EPS (Diluted) | $-0.09 | $-0.08 | $-0.09 | -6.2% | 4.3% |
| Free Cash Flow | $0 | -$568.0K | -$652.6K | 100.0% | 100.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $643.0K |
| Cost of Revenue | $458.4K |
| GROSS PROFIT | $184.6K |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $1M |
| SG&A Expenses | $1M |
| Other Expenses | $45.6K |
| Operating Expenses | $1M |
| Cost & Expenses | $2M |
| OPERATING INCOME | -$1M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $92.1K |
| Other Income/Expenses | -$92.1K |
| INCOME BEFORE TAX | -$1M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$1M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$1M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$1M |
| D&A | $62.4K |
| EBIT | -$1M |
| EBITDA | -$1M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$1M |
| Depreciation & Amortization | $62.4K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $492.6K |
| Change in Working Capital | $68.4K |
| OPERATING CASH FLOW | -$591.5K |
| Capital Expenditure | $591.5K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$223.5K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$223.5K |
| Net Debt Issuance | $110.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$7.7K |
| NET CASH FROM FINANCING | $591.3K |
| FREE CASH FLOW | $0 |
| Net Change in Cash | -$223.7K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $176.0K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $41.4K |
| Inventory | $364.6K |
| Other Current Assets | $194.5K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $776.4K |
| PP&E (Net) | $477.8K |
| Goodwill | $684.9K |
| Intangible Assets | $1M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $9.8K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $2M |
| TOTAL ASSETS | $3M |
| Account Payables | $227.3K |
| Short-Term Debt | $741.0K |
| Deferred Revenue | $77.4K |
| Other Current Liabilities | $548.1K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $2M |
| Long-Term Debt | $146.0K |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $207.7K |
| TOTAL LIABILITIES | $2M |
| Common Stock | $911 |
| Additional Paid-In Capital | $10M |
| Retained Earnings | -$9M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $531.4K |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $531.4K |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $3M |
| Total Debt | $1M |
| Net Debt | $846.4K |