| Metric | Q3 2023 | Q2 2023 | Q3 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $5M | $1M | $87.7K | 282.7% | 5637.6% |
| Op. Income | $337.6K | -$2M | -$1M | 113.7% | 126.0% |
| Gross Margin | 46.0% | -105.0% | 25.7% | 151.0pp | 20.3pp |
| Net Margin | 6.6% | -252.5% | -1877.4% | 259.1pp | 1884.1pp |
| EPS (Diluted) | $0.06 | $-0.68 | $-0.34 | 108.8% | 117.5% |
| Free Cash Flow | -$2M | -$2M | -$2M | -16.6% | 14.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $5M |
| Cost of Revenue | $3M |
| GROSS PROFIT | $2M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $2M |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | $72.2K |
| Operating Expenses | $2M |
| Cost & Expenses | $5M |
| OPERATING INCOME | $337.6K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $3.6K |
| Other Income/Expenses | -$3.6K |
| INCOME BEFORE TAX | $334.0K |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | $334.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $334.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $334.0K |
| D&A | $150.7K |
| EBIT | $337.6K |
| EBITDA | $488.3K |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $5M |
| Cost of Revenue | $3M |
| GROSS PROFIT | $2M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $2M |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | $72.2K |
| Operating Expenses | $2M |
| Cost & Expenses | $5M |
| OPERATING INCOME | $337.6K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $3.6K |
| Other Income/Expenses | -$3.6K |
| INCOME BEFORE TAX | $334.0K |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | $334.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $334.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $334.0K |
| D&A | $150.7K |
| EBIT | $337.6K |
| EBITDA | $488.3K |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $334.0K |
| Depreciation & Amortization | $165.9K |
| Stock-Based Compensation | $140.8K |
| Deferred Income Tax | -$140.8K |
| Other Non-Cash Items | $2M |
| Change in Working Capital | -$3M |
| OPERATING CASH FLOW | -$907.3K |
| Capital Expenditure | -$964.1K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$964.1K |
| Net Debt Issuance | -$2M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $2M |
| NET CASH FROM FINANCING | $4M |
| FREE CASH FLOW | -$2M |
| Net Change in Cash | $2M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $2M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $1M |
| Inventory | $2M |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $6M |
| PP&E (Net) | $8M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $36.3K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $8M |
| TOTAL ASSETS | $14M |
| Account Payables | $709.7K |
| Short-Term Debt | $923.0K |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $3M |
| Long-Term Debt | $6M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $8M |
| TOTAL LIABILITIES | $11M |
| Common Stock | $4.9K |
| Additional Paid-In Capital | $63M |
| Retained Earnings | -$60M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $3M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $3M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $14M |
| Total Debt | $9M |
| Net Debt | $7M |