| Metric | Q2 2023 | Q1 2023 | Q2 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $1M | $198.9K | $244.9K | 561.2% | 437.0% |
| Op. Income | -$2M | -$903.2K | -$2M | -173.8% | -40.7% |
| Gross Margin | -105.0% | 57.8% | 38.5% | -162.7pp | -143.5pp |
| Net Margin | -252.5% | -704.5% | -862.6% | 452.1pp | 610.1pp |
| EPS (Diluted) | $-0.68 | $-0.39 | $-0.51 | -74.4% | -33.3% |
| Free Cash Flow | -$2M | -$1M | -$3M | -36.3% | 41.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1M |
| Cost of Revenue | $3M |
| GROSS PROFIT | -$1M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $1M |
| SG&A Expenses | $1M |
| Other Expenses | $7.4K |
| Operating Expenses | $1M |
| Cost & Expenses | $4M |
| OPERATING INCOME | -$2M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $847.5K |
| Other Income/Expenses | -$847.5K |
| INCOME BEFORE TAX | -$3M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$3M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$3M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$3M |
| D&A | $79.2K |
| EBIT | -$2M |
| EBITDA | -$2M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$3M |
| Depreciation & Amortization | $74.4K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $1M |
| Change in Working Capital | $664.1K |
| OPERATING CASH FLOW | -$1M |
| Capital Expenditure | -$150.3K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$150.3K |
| Net Debt Issuance | $2M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $2M |
| FREE CASH FLOW | -$2M |
| Net Change in Cash | -$55.4K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $293.0K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $726.7K |
| Inventory | $919.0K |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $2M |
| PP&E (Net) | $6M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $58.8K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $7M |
| TOTAL ASSETS | $9M |
| Account Payables | $376.3K |
| Short-Term Debt | $350.2K |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | -$56.0K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $1M |
| Long-Term Debt | $6M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | -$1M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $6M |
| TOTAL LIABILITIES | $8M |
| Common Stock | $4.9K |
| Additional Paid-In Capital | $61M |
| Retained Earnings | -$60M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $794.8K |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $794.8K |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $9M |
| Total Debt | $8M |
| Net Debt | $8M |