| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $253M | $613M | $304M | -58.8% | -16.9% |
| Op. Income | -$71M | $80M | -$57M | -189.0% | -24.0% |
| Gross Margin | 44.3% | 46.1% | 43.3% | -1.8pp | 1.1pp |
| Net Margin | -27.6% | 13.2% | -10.1% | -40.8pp | -17.5pp |
| EPS (Diluted) | $-0.56 | $0.64 | $-0.24 | -187.5% | -133.3% |
| Free Cash Flow | -$121M | $269M | -$122M | -145.1% | 0.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $253M |
| Cost of Revenue | $141M |
| GROSS PROFIT | $112M |
| R&D Expenses | $80M |
| Selling & Marketing | $62M |
| General & Administrative | $41M |
| SG&A Expenses | $103M |
| Other Expenses | $6.0K |
| Operating Expenses | $183M |
| Cost & Expenses | $324M |
| OPERATING INCOME | -$71M |
| Interest Income | $4M |
| Interest Expense | $122.0K |
| Other Income/Expenses | $508.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$70M |
| Income Tax Expense | -$743.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$70M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$70M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$70M |
| D&A | $11M |
| EBIT | -$70M |
| EBITDA | -$59M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$70M |
| Depreciation & Amortization | $11M |
| Stock-Based Compensation | $24M |
| Deferred Income Tax | $14.0K |
| Other Non-Cash Items | $4M |
| Change in Working Capital | -$81M |
| OPERATING CASH FLOW | -$111M |
| Capital Expenditure | -$10M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$45M |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$55M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$62M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $8M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$54M |
| FREE CASH FLOW | -$121M |
| Net Change in Cash | -$221M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $246M |
| Short-Term Investments | $46M |
| Net Receivables | $70M |
| Inventory | $180M |
| Other Current Assets | $42M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $583M |
| PP&E (Net) | $140M |
| Goodwill | $81M |
| Intangible Assets | $88M |
| Long-Term Investments | -$2M |
| Tax Assets | $2M |
| Other Non-Current Assets | $33M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $343M |
| TOTAL ASSETS | $926M |
| Account Payables | $121M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $21M |
| Other Current Liabilities | $108M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $303M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $63M |
| Deferred Tax Liabilities | $10M |
| Other Non-Current Liabilities | $4M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $128M |
| TOTAL LIABILITIES | $432M |
| Common Stock | $128.0K |
| Additional Paid-In Capital | $578M |
| Retained Earnings | -$2M |
| Treasury Stock | -$78M |
| Accum. Other Comp. Income | -$4M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $494M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $494M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $926M |
| Total Debt | $59M |
| Net Debt | -$187M |