| Metric | Q1 2023 | Q4 2022 | Q1 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $26M | $24M | $13M | 7.0% | 94.6% |
| Op. Income | $333.0K | -$1M | -$7M | 131.4% | 104.7% |
| Gross Margin | 16.2% | 16.3% | 11.5% | -0.1pp | 4.7pp |
| Net Margin | 0.9% | -4.3% | -54.4% | 5.2pp | 55.3pp |
| EPS (Diluted) | $0.06 | $-0.28 | $-3.80 | 119.8% | 101.5% |
| Free Cash Flow | -$4M | -$2M | -$612.0K | -89.5% | -589.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $26M |
| Cost of Revenue | $22M |
| GROSS PROFIT | $4M |
| R&D Expenses | $105.0K |
| Selling & Marketing | $2M |
| General & Administrative | $2M |
| SG&A Expenses | $4M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $4M |
| Cost & Expenses | $25M |
| OPERATING INCOME | $333.0K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $7.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $340.0K |
| Income Tax Expense | $113.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $227.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $227.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $227.0K |
| D&A | $630.0K |
| EBIT | $333.0K |
| EBITDA | $963.0K |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $26M |
| Cost of Revenue | $22M |
| GROSS PROFIT | $4M |
| R&D Expenses | $105.0K |
| Selling & Marketing | $2M |
| General & Administrative | $2M |
| SG&A Expenses | $4M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $4M |
| Cost & Expenses | $25M |
| OPERATING INCOME | $333.0K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $7.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $340.0K |
| Income Tax Expense | $113.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $227.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $227.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $227.0K |
| D&A | $630.0K |
| EBIT | $333.0K |
| EBITDA | $963.0K |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $227.0K |
| Depreciation & Amortization | $630.0K |
| Stock-Based Compensation | $309.0K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $47.0K |
| Change in Working Capital | -$5M |
| OPERATING CASH FLOW | -$4M |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $0 |
| Net Debt Issuance | -$37.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$37.0K |
| FREE CASH FLOW | -$4M |
| Net Change in Cash | -$4M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $9M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $26M |
| Inventory | $5M |
| Other Current Assets | $2M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $41M |
| PP&E (Net) | $327.0K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $10M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $10M |
| TOTAL ASSETS | $52M |
| Account Payables | $21M |
| Short-Term Debt | $110.0K |
| Deferred Revenue | $3.0K |
| Other Current Liabilities | $8M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $30M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $1M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1M |
| TOTAL LIABILITIES | $31M |
| Common Stock | $41.0K |
| Additional Paid-In Capital | $270M |
| Retained Earnings | -$250M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $21M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $21M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $52M |
| Total Debt | $368.0K |
| Net Debt | -$9M |