| Metric | FY 2022 | Prior Q | FY 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $70M | — | $55M | — | 28.0% |
| Op. Income | -$14M | — | -$38M | — | 62.4% |
| Gross Margin | 16.6% | — | 11.8% | — | 4.9pp |
| Net Margin | -20.2% | — | -70.8% | — | 50.6pp |
| EPS (Diluted) | $-4.88 | — | $-40.81 | — | 88.0% |
| Free Cash Flow | -$12M | — | -$39M | — | 67.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $70M |
| Cost of Revenue | $58M |
| GROSS PROFIT | $12M |
| R&D Expenses | $8M |
| Selling & Marketing | $7M |
| General & Administrative | $11M |
| SG&A Expenses | $18M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $26M |
| Cost & Expenses | $84M |
| OPERATING INCOME | -$14M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $97.0K |
| Other Income/Expenses | $387.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$14M |
| Income Tax Expense | $184.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$14M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$14M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$14M |
| D&A | $2M |
| EBIT | -$14M |
| EBITDA | -$11M |
| EPS | -$5 |
| EPS Diluted | -$5 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$14M |
| Depreciation & Amortization | $2M |
| Stock-Based Compensation | $2M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$869.0K |
| Change in Working Capital | -$1M |
| OPERATING CASH FLOW | -$12M |
| Capital Expenditure | -$8.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$8.0K |
| Net Debt Issuance | -$67.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $14M |
| FREE CASH FLOW | -$12M |
| Net Change in Cash | $2M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $13M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $25M |
| Inventory | $4M |
| Other Current Assets | $770.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $44M |
| PP&E (Net) | $234.0K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $10M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $10M |
| TOTAL ASSETS | $54M |
| Account Payables | $22M |
| Short-Term Debt | $147.0K |
| Deferred Revenue | $31.0K |
| Other Current Liabilities | $6M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $32M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $2M |
| TOTAL LIABILITIES | $34M |
| Common Stock | $41.0K |
| Additional Paid-In Capital | $270M |
| Retained Earnings | -$250M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $20M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $20M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $54M |
| Total Debt | $213.0K |
| Net Debt | -$13M |