| Metric | Q1 2022 | Q4 2021 | Q1 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $3M | $4M | $2M | -25.0% | 51.0% |
| Op. Income | -$2M | -$2M | -$4M | 17.4% | 55.5% |
| Gross Margin | 72.2% | 68.8% | 50.1% | 3.3pp | 22.0pp |
| Net Margin | -159.7% | -221.9% | -233.3% | 62.3pp | 73.7pp |
| EPS (Diluted) | $-3.64 | $-6.79 | $-3.57 | 46.4% | -2.0% |
| Free Cash Flow | -$3M | $9.0K | -$3M | -34900.0% | 9.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $3M |
| Cost of Revenue | $889.0K |
| GROSS PROFIT | $2M |
| R&D Expenses | $166.0K |
| Selling & Marketing | $2M |
| General & Administrative | $2M |
| SG&A Expenses | $4M |
| Other Expenses | $176.0K |
| Operating Expenses | $4M |
| Cost & Expenses | $5M |
| OPERATING INCOME | -$2M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $3M |
| Other Income/Expenses | -$3M |
| INCOME BEFORE TAX | -$5M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$5M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$5M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$5M |
| D&A | $191.0K |
| EBIT | -$2M |
| EBITDA | -$2M |
| EPS | -$4 |
| EPS Diluted | -$4 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$5M |
| Depreciation & Amortization | $191.0K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $2M |
| Change in Working Capital | $270.0K |
| OPERATING CASH FLOW | -$3M |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $360.0K |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $360.0K |
| Net Debt Issuance | $3M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$505.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $2M |
| FREE CASH FLOW | -$3M |
| Net Change in Cash | -$306.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $313.0K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $2M |
| Inventory | $1M |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $3M |
| PP&E (Net) | $574.0K |
| Goodwill | $7M |
| Intangible Assets | $6M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $106.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $14M |
| TOTAL ASSETS | $17M |
| Account Payables | $7M |
| Short-Term Debt | $24M |
| Deferred Revenue | $58.0K |
| Other Current Liabilities | $13M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $53M |
| Long-Term Debt | $807.0K |
| Deferred Revenue NC | $303.0K |
| Deferred Tax Liabilities | $28.0K |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1M |
| TOTAL LIABILITIES | $54M |
| Common Stock | $517.0K |
| Additional Paid-In Capital | $151M |
| Retained Earnings | -$188M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$67.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$37M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$37M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $17M |
| Total Debt | $25M |
| Net Debt | $25M |