| Metric | Q1 2021 | Q4 2020 | Q1 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $2M | — | $149.0K | — | 1320.1% |
| Op. Income | -$4M | — | -$3M | — | -57.2% |
| Gross Margin | 50.1% | — | 12.8% | — | 37.4pp |
| Net Margin | -233.3% | — | -2014.8% | — | 1781.4pp |
| EPS (Diluted) | $-3.57 | — | $-3.80 | — | 6.1% |
| Free Cash Flow | -$3M | — | -$3M | — | -30.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $2M |
| Cost of Revenue | $1M |
| GROSS PROFIT | $1M |
| R&D Expenses | $354.0K |
| Selling & Marketing | $2M |
| General & Administrative | $3M |
| SG&A Expenses | $5M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $5M |
| Cost & Expenses | $7M |
| OPERATING INCOME | -$4M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $1M |
| Other Income/Expenses | -$527.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$5M |
| Income Tax Expense | $16.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$5M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$5M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$5M |
| D&A | $270.0K |
| EBIT | -$4M |
| EBITDA | -$3M |
| EPS | -$4 |
| EPS Diluted | -$4 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$5M |
| Depreciation & Amortization | $270.0K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $16.0K |
| Other Non-Cash Items | -$268.0K |
| Change in Working Capital | $2M |
| OPERATING CASH FLOW | -$3M |
| Capital Expenditure | -$101.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$101.0K |
| Net Debt Issuance | $987.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $125.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $1M |
| FREE CASH FLOW | -$3M |
| Net Change in Cash | -$2M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $96.0K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $2M |
| Inventory | $3M |
| Other Current Assets | $405.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $5M |
| PP&E (Net) | $1M |
| Goodwill | $7M |
| Intangible Assets | $6M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $271.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $15M |
| TOTAL ASSETS | $20M |
| Account Payables | $6M |
| Short-Term Debt | $17M |
| Deferred Revenue | $32.0K |
| Other Current Liabilities | $10M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $35M |
| Long-Term Debt | $1M |
| Deferred Revenue NC | $156.0K |
| Deferred Tax Liabilities | $16.0K |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $2M |
| TOTAL LIABILITIES | $37M |
| Common Stock | $482.0K |
| Additional Paid-In Capital | $145M |
| Retained Earnings | -$162M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$70.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$17M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$17M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $20M |
| Total Debt | $19M |
| Net Debt | $19M |