| Metric | Q3 2023 | Q2 2023 | Q3 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $255.0K | $937.0K | $2M | -72.8% | -83.2% |
| Op. Income | -$44M | -$15M | -$15M | -188.9% | -197.5% |
| Gross Margin | 100.0% | -29.2% | 100.0% | 129.2pp | 0.0pp |
| Net Margin | -5852.2% | -1995.4% | -1097.6% | -3856.7pp | -4754.5pp |
| EPS (Diluted) | $-3.36 | $-4.22 | $-3.83 | 20.4% | 12.3% |
| Free Cash Flow | -$17M | -$17M | -$24M | 0.6% | 29.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $255.0K |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $255.0K |
| R&D Expenses | $9M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $8M |
| SG&A Expenses | $8M |
| Other Expenses | $27M |
| Operating Expenses | $44M |
| Cost & Expenses | $44M |
| OPERATING INCOME | -$44M |
| Interest Income | $583.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $7M |
| INCOME BEFORE TAX | -$37M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$37M |
| Net Income from Discontinued Ops | $22M |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$15M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$15M |
| D&A | $2M |
| EBIT | -$18M |
| EBITDA | -$16M |
| EPS | -$3 |
| EPS Diluted | -$3 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$15M |
| Depreciation & Amortization | $2M |
| Stock-Based Compensation | $409.0K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$2M |
| Change in Working Capital | -$583.0K |
| OPERATING CASH FLOW | -$15M |
| Capital Expenditure | -$2M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $23M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $21M |
| Net Debt Issuance | -$23.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$23.0K |
| FREE CASH FLOW | -$17M |
| Net Change in Cash | $6M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $39M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $19M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $1M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $79M |
| PP&E (Net) | $43M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $7M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $53M |
| TOTAL ASSETS | $132M |
| Account Payables | $2M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $1M |
| Other Current Liabilities | $2M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $10M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $4M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $39M |
| TOTAL LIABILITIES | $49M |
| Common Stock | $4.0K |
| Additional Paid-In Capital | $309M |
| Retained Earnings | -$226M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $83M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $83M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $132M |
| Total Debt | $37M |
| Net Debt | -$2M |