| Metric | FY 2012 | Prior Q | FY 2011 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $3M | — | $8M | — | -59.0% |
| Op. Income | -$5M | — | -$3M | — | -58.5% |
| Gross Margin | 17.5% | — | 72.5% | — | -55.0pp |
| Net Margin | -132.4% | — | -31.0% | — | -101.3pp |
| EPS (Diluted) | $-888.00 | — | $-528.00 | — | -68.2% |
| Free Cash Flow | -$3M | — | -$2M | — | -25.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $3M |
| Cost of Revenue | $3M |
| GROSS PROFIT | $551.5K |
| R&D Expenses | $3M |
| Selling & Marketing | $68.0K |
| General & Administrative | $3M |
| SG&A Expenses | $3M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $5M |
| Cost & Expenses | $8M |
| OPERATING INCOME | -$5M |
| Interest Income | $6.2K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $6.2K |
| INCOME BEFORE TAX | -$5M |
| Income Tax Expense | -$521.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$4M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$4M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$4M |
| D&A | $230.6K |
| EBIT | -$5M |
| EBITDA | -$4M |
| EPS | -$888 |
| EPS Diluted | -$888 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$4M |
| Depreciation & Amortization | $230.6K |
| Stock-Based Compensation | $493.2K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $429.9K |
| Change in Working Capital | $373.8K |
| OPERATING CASH FLOW | -$3M |
| Capital Expenditure | -$4.8K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$4.8K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $0 |
| FREE CASH FLOW | -$3M |
| Net Change in Cash | -$3M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $3M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $339.3K |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $4M |
| PP&E (Net) | $13.0K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $855.7K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | -$868.7K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $868.7K |
| TOTAL ASSETS | $5M |
| Account Payables | $1M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $1M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $0 |
| TOTAL LIABILITIES | $1M |
| Common Stock | $11.2K |
| Additional Paid-In Capital | $126M |
| Retained Earnings | -$122M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $4M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $4M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $5M |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$3M |