| Metric | Q3 2024 | Q2 2024 | Q3 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $482.0K | $459.0K | $360.0K | 5.0% | 33.9% |
| Op. Income | -$2M | -$2M | -$2M | 3.4% | 20.7% |
| Gross Margin | 65.4% | 54.2% | 48.9% | 11.1pp | 16.5pp |
| Net Margin | -313.9% | -345.1% | -540.8% | 31.2pp | 226.9pp |
| EPS (Diluted) | $-2.07 | $-3.08 | $-55.94 | 32.8% | 96.3% |
| Free Cash Flow | -$1M | -$2M | -$2M | 12.2% | 24.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $482.0K |
| Cost of Revenue | $167.0K |
| GROSS PROFIT | $315.0K |
| R&D Expenses | $451.0K |
| Selling & Marketing | $80.0K |
| General & Administrative | $1M |
| SG&A Expenses | $1M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $2M |
| Cost & Expenses | $2M |
| OPERATING INCOME | -$2M |
| Interest Income | $11.0K |
| Interest Expense | $6.0K |
| Other Income/Expenses | $34.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$2M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$2M |
| D&A | $42.0K |
| EBIT | -$2M |
| EBITDA | -$1M |
| EPS | -$2 |
| EPS Diluted | -$2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$2M |
| Depreciation & Amortization | $42.0K |
| Stock-Based Compensation | $73.0K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$25.0K |
| Change in Working Capital | $24.0K |
| OPERATING CASH FLOW | -$1M |
| Capital Expenditure | -$28.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $28.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | $0 |
| Net Debt Issuance | -$12.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $2M |
| NET CASH FROM FINANCING | $2M |
| FREE CASH FLOW | -$1M |
| Net Change in Cash | $566.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $3M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $214.0K |
| Inventory | $880.0K |
| Other Current Assets | $308.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $4M |
| PP&E (Net) | $419.0K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $58.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $477.0K |
| TOTAL ASSETS | $4M |
| Account Payables | $128.0K |
| Short-Term Debt | $53.0K |
| Deferred Revenue | $12.0K |
| Other Current Liabilities | $377.0K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $628.0K |
| Long-Term Debt | $170.0K |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $170.0K |
| TOTAL LIABILITIES | $798.0K |
| Common Stock | $1.0K |
| Additional Paid-In Capital | $138M |
| Retained Earnings | -$135M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $4M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $4M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $4M |
| Total Debt | $264.0K |
| Net Debt | -$2M |