| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $459.0K | $415.0K | $305.0K | 10.6% | 50.5% |
| Op. Income | -$2M | -$2M | -$2M | 13.1% | 19.9% |
| Gross Margin | 54.2% | 32.5% | 46.6% | 21.7pp | 7.7pp |
| Net Margin | -345.1% | -441.4% | -653.4% | 96.3pp | 308.3pp |
| EPS (Diluted) | $-3.08 | $-3.56 | $-83.60 | 13.5% | 96.3% |
| Free Cash Flow | -$2M | -$2M | -$2M | 11.2% | 7.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $459.0K |
| Cost of Revenue | $210.0K |
| GROSS PROFIT | $249.0K |
| R&D Expenses | $467.0K |
| Selling & Marketing | $71.0K |
| General & Administrative | $1M |
| SG&A Expenses | $1M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $2M |
| Cost & Expenses | $2M |
| OPERATING INCOME | -$2M |
| Interest Income | $22.0K |
| Interest Expense | $5.0K |
| Other Income/Expenses | $18.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$2M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$2M |
| D&A | $36.0K |
| EBIT | -$2M |
| EBITDA | -$2M |
| EPS | -$3 |
| EPS Diluted | -$3 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$2M |
| Depreciation & Amortization | $36.0K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $90.0K |
| Change in Working Capital | -$129.0K |
| OPERATING CASH FLOW | -$2M |
| Capital Expenditure | -$39.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$39.0K |
| Net Debt Issuance | $10.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $16.0K |
| FREE CASH FLOW | -$2M |
| Net Change in Cash | -$2M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $2M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $243.0K |
| Inventory | $899.0K |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $4M |
| PP&E (Net) | $457.0K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $22.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $479.0K |
| TOTAL ASSETS | $4M |
| Account Payables | $191.0K |
| Short-Term Debt | $39.0K |
| Deferred Revenue | $15.0K |
| Other Current Liabilities | $325.0K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $761.0K |
| Long-Term Debt | $162.0K |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $162.0K |
| TOTAL LIABILITIES | $923.0K |
| Common Stock | $1.0K |
| Additional Paid-In Capital | $136M |
| Retained Earnings | -$133M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $3M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $3M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $4M |
| Total Debt | $302.0K |
| Net Debt | -$2M |