| Metric | Q3 2024 | Q2 2024 | Q3 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $6M | $4M | $14M | 42.1% | -55.6% |
| Op. Income | -$10M | -$2M | $651.6K | -317.9% | -1638.8% |
| Gross Margin | 19.9% | 13.2% | 31.6% | 6.7pp | -11.7pp |
| Net Margin | -152.0% | -48.6% | 10.3% | -103.4pp | -162.2pp |
| EPS (Diluted) | $-0.21 | $-0.05 | $0.03 | -302.3% | -738.3% |
| Free Cash Flow | $203.6K | -$2M | $994.6K | 112.6% | -79.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $6M |
| Cost of Revenue | $5M |
| GROSS PROFIT | $1M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $140.0K |
| General & Administrative | $4M |
| SG&A Expenses | $4M |
| Other Expenses | $7M |
| Operating Expenses | $11M |
| Cost & Expenses | $16M |
| OPERATING INCOME | -$10M |
| Interest Income | $206.3K |
| Interest Expense | $399.5K |
| Other Income/Expenses | $461.4K |
| INCOME BEFORE TAX | -$10M |
| Income Tax Expense | $56.8K |
| Net Income from Continuing Ops | -$10M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$10M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$10M |
| D&A | $389.1K |
| EBIT | -$9M |
| EBITDA | -$9M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$10M |
| Depreciation & Amortization | $389.1K |
| Stock-Based Compensation | $1M |
| Deferred Income Tax | $57.1K |
| Other Non-Cash Items | $7M |
| Change in Working Capital | $772.7K |
| OPERATING CASH FLOW | $203.6K |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$24.7K |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $6.5K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$18.2K |
| Net Debt Issuance | -$291.5K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$69.1K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$360.6K |
| FREE CASH FLOW | $203.6K |
| Net Change in Cash | -$521.5K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $871.4K |
| Short-Term Investments | $8M |
| Net Receivables | $11M |
| Inventory | $2M |
| Other Current Assets | $2M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $24M |
| PP&E (Net) | $4M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $10M |
| Tax Assets | $73.0K |
| Other Non-Current Assets | $5M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $19M |
| TOTAL ASSETS | $43M |
| Account Payables | $3M |
| Short-Term Debt | $20M |
| Deferred Revenue | $2M |
| Other Current Liabilities | $2M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $38M |
| Long-Term Debt | $12M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $16M |
| TOTAL LIABILITIES | $54M |
| Common Stock | $46.5K |
| Additional Paid-In Capital | $92M |
| Retained Earnings | -$100M |
| Treasury Stock | -$2M |
| Accum. Other Comp. Income | -$1M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$11M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$11M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $43M |
| Total Debt | $35M |
| Net Debt | $35M |