| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $4M | $6M | $15M | -22.7% | -69.8% |
| Op. Income | -$2M | -$19M | -$910.7K | 87.3% | -163.5% |
| Gross Margin | 13.2% | -8.1% | 14.1% | 21.3pp | -0.9pp |
| Net Margin | -48.6% | -334.3% | -12.6% | 285.8pp | -36.0pp |
| EPS (Diluted) | $-0.05 | $-0.46 | $-0.04 | 88.7% | -24.9% |
| Free Cash Flow | -$2M | -$6M | -$4M | 74.7% | 58.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $4M |
| Cost of Revenue | $4M |
| GROSS PROFIT | $588.1K |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $86.9K |
| General & Administrative | $3M |
| SG&A Expenses | $3M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $3M |
| Cost & Expenses | $7M |
| OPERATING INCOME | -$2M |
| Interest Income | $141.3K |
| Interest Expense | $384.9K |
| Other Income/Expenses | $120.5K |
| INCOME BEFORE TAX | -$2M |
| Income Tax Expense | -$114.9K |
| Net Income from Continuing Ops | -$2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$2M |
| D&A | $383.5K |
| EBIT | -$2M |
| EBITDA | -$2M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$2M |
| Depreciation & Amortization | $383.5K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $59.0K |
| Other Non-Cash Items | -$335.1K |
| Change in Working Capital | $434.9K |
| OPERATING CASH FLOW | -$2M |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$688.2K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$688.2K |
| Net Debt Issuance | -$1M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$207.2K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$1M |
| FREE CASH FLOW | -$2M |
| Net Change in Cash | -$4M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $1M |
| Short-Term Investments | $8M |
| Net Receivables | $11M |
| Inventory | $2M |
| Other Current Assets | $3M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $25M |
| PP&E (Net) | $4M |
| Goodwill | $7M |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $10M |
| Tax Assets | $126.9K |
| Other Non-Current Assets | $5M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $26M |
| TOTAL ASSETS | $51M |
| Account Payables | $2M |
| Short-Term Debt | $18M |
| Deferred Revenue | $2M |
| Other Current Liabilities | $2M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $35M |
| Long-Term Debt | $14M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $19M |
| TOTAL LIABILITIES | $54M |
| Common Stock | $46.3K |
| Additional Paid-In Capital | $91M |
| Retained Earnings | -$90M |
| Treasury Stock | -$2M |
| Accum. Other Comp. Income | -$2M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$3M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$3M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $51M |
| Total Debt | $36M |
| Net Debt | $35M |