| Metric | Q3 2025 | Q2 2025 | Q3 2024 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $237M | $215M | $201M | 10.0% | 17.9% |
| Op. Income | $18M | $9M | -$7M | 98.5% | 351.1% |
| Gross Margin | 51.0% | 48.8% | 43.9% | 2.2pp | 7.2pp |
| Net Margin | -3.2% | -79.1% | -19.0% | 75.9pp | 15.8pp |
| EPS (Diluted) | $-0.10 | $-2.61 | $-0.60 | 96.2% | 83.3% |
| Free Cash Flow | $35M | -$12M | -$13M | 388.8% | 370.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $237M |
| Cost of Revenue | $116M |
| GROSS PROFIT | $121M |
| R&D Expenses | $43M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $60M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $102M |
| Cost & Expenses | $218M |
| OPERATING INCOME | $18M |
| Interest Income | $527.0K |
| Interest Expense | $23M |
| Other Income/Expenses | -$22M |
| INCOME BEFORE TAX | -$4M |
| Income Tax Expense | $4M |
| Net Income from Continuing Ops | -$8M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$8M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$8M |
| D&A | $11M |
| EBIT | $18M |
| EBITDA | $30M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$8M |
| Depreciation & Amortization | $11M |
| Stock-Based Compensation | $18M |
| Deferred Income Tax | -$10.0K |
| Other Non-Cash Items | $3M |
| Change in Working Capital | $4M |
| OPERATING CASH FLOW | $30M |
| Capital Expenditure | $5M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | -$277.0K |
| Other Investing Activities | -$653.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$1M |
| Net Debt Issuance | -$5M |
| Common Stock Repurchased | $4M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$3M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$8M |
| FREE CASH FLOW | $35M |
| Net Change in Cash | $21M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $137M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $142M |
| Inventory | $163M |
| Other Current Assets | $115M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $558M |
| PP&E (Net) | $133M |
| Goodwill | $541M |
| Intangible Assets | $37M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $19M |
| Other Non-Current Assets | $91M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $821M |
| TOTAL ASSETS | $1.4B |
| Account Payables | $64M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $172M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $235M |
| Long-Term Debt | $1.2B |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $93M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1.3B |
| TOTAL LIABILITIES | $1.5B |
| Common Stock | $885.0K |
| Additional Paid-In Capital | $837M |
| Retained Earnings | -$435M |
| Treasury Stock | -$536M |
| Accum. Other Comp. Income | -$6M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$140M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$140M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.4B |
| Total Debt | $1.2B |
| Net Debt | $1.1B |