| Metric | Q2 2025 | Q1 2025 | Q2 2024 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $215M | $206M | $238M | 4.5% | -9.7% |
| Op. Income | $9M | $5M | -$10M | 72.0% | 188.7% |
| Gross Margin | 48.8% | 48.2% | 40.4% | 0.7pp | 8.5pp |
| Net Margin | -79.1% | -11.2% | -160.3% | -67.8pp | 81.2pp |
| EPS (Diluted) | $-2.61 | $-0.36 | $-5.97 | -625.0% | 56.3% |
| Free Cash Flow | -$12M | -$4M | -$19M | -238.6% | 37.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $215M |
| Cost of Revenue | $110M |
| GROSS PROFIT | $105M |
| R&D Expenses | $40M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $56M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $96M |
| Cost & Expenses | $206M |
| OPERATING INCOME | $9M |
| Interest Income | $433.0K |
| Interest Expense | $31M |
| Other Income/Expenses | -$175M |
| INCOME BEFORE TAX | -$166M |
| Income Tax Expense | $4M |
| Net Income from Continuing Ops | -$170M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$170M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$170M |
| D&A | $14M |
| EBIT | $9M |
| EBITDA | $24M |
| EPS | -$3 |
| EPS Diluted | -$3 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$170M |
| Depreciation & Amortization | $14M |
| Stock-Based Compensation | $17M |
| Deferred Income Tax | -$50.0K |
| Other Non-Cash Items | $152M |
| Change in Working Capital | -$18M |
| OPERATING CASH FLOW | -$5M |
| Capital Expenditure | -$7M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$434.0K |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$618.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$4M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$2M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$1M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$1M |
| FREE CASH FLOW | -$12M |
| Net Change in Cash | -$11M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $116M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $153M |
| Inventory | $156M |
| Other Current Assets | $101M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $542M |
| PP&E (Net) | $163M |
| Goodwill | $541M |
| Intangible Assets | $35M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $18M |
| Other Non-Current Assets | $69M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $826M |
| TOTAL ASSETS | $1.4B |
| Account Payables | $76M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $9M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $225M |
| Long-Term Debt | $1.2B |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $71M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1.3B |
| TOTAL LIABILITIES | $1.5B |
| Common Stock | $885.0K |
| Additional Paid-In Capital | $836M |
| Retained Earnings | -$427M |
| Treasury Stock | -$549M |
| Accum. Other Comp. Income | -$3M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$141M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$141M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.4B |
| Total Debt | $1.2B |
| Net Debt | $1.1B |