| Metric | Q2 2021 | Q1 2021 | Q2 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $5.5B | $5.7B | — | -3.4% | — |
| Op. Income | $1.4B | $732M | — | 92.7% | — |
| Gross Margin | 75.1% | 67.7% | — | 7.4pp | — |
| Net Margin | 20.8% | 9.4% | — | 11.4pp | — |
| EPS (Diluted) | $0.28 | $0.13 | — | 113.9% | — |
| Free Cash Flow | $0 | $0 | — | — | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $5.5B |
| Cost of Revenue | $1.4B |
| GROSS PROFIT | $4.2B |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $2.0B |
| SG&A Expenses | $2.0B |
| Other Expenses | $709M |
| Operating Expenses | $2.7B |
| Cost & Expenses | $4.1B |
| OPERATING INCOME | $1.4B |
| Interest Income | $2.8B |
| Interest Expense | $845M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $1.4B |
| Income Tax Expense | $255M |
| Net Income from Continuing Ops | $1.2B |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | -$12.5K |
| NET INCOME | $1.2B |
| Net Income Deductions | -$12.5K |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $1.2B |
| D&A | $0 |
| EBIT | $1.4B |
| EBITDA | $1.4B |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $5.5B |
| Cost of Revenue | $1.4B |
| GROSS PROFIT | $4.2B |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $2.0B |
| SG&A Expenses | $2.0B |
| Other Expenses | $709M |
| Operating Expenses | $2.7B |
| Cost & Expenses | $4.1B |
| OPERATING INCOME | $1.4B |
| Interest Income | $2.8B |
| Interest Expense | $845M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $1.4B |
| Income Tax Expense | $255M |
| Net Income from Continuing Ops | $1.2B |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | -$12.5K |
| NET INCOME | $1.2B |
| Net Income Deductions | -$12.5K |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $1.2B |
| D&A | $0 |
| EBIT | $1.4B |
| EBITDA | $1.4B |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $1.2B |
| Depreciation & Amortization | $0 |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$1.2B |
| Change in Working Capital | $0 |
| OPERATING CASH FLOW | $0 |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $0 |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $0 |
| FREE CASH FLOW | $0 |
| Net Change in Cash | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $429.0B |
| Short-Term Investments | $152.2B |
| Net Receivables | $1.4B |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $568.0B |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1.2T |
| PP&E (Net) | $8.9B |
| Goodwill | -$545M |
| Intangible Assets | $5.2B |
| Long-Term Investments | $250.2B |
| Tax Assets | $545M |
| Other Non-Current Assets | -$545M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $263.8B |
| TOTAL ASSETS | $1.4T |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | -$12.3B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $19.6B |
| Long-Term Debt | $162.5B |
| Deferred Revenue NC | -$1.2T |
| Deferred Tax Liabilities | $2.9B |
| Other Non-Current Liabilities | -$167.8B |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $165.4B |
| TOTAL LIABILITIES | $1.3T |
| Common Stock | $14.7B |
| Additional Paid-In Capital | $4.3B |
| Retained Earnings | $40.3B |
| Treasury Stock | -$86M |
| Accum. Other Comp. Income | $11.2B |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $70.4B |
| Minority Interest | $409M |
| TOTAL EQUITY | $70.8B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.4T |
| Total Debt | $182.2B |
| Net Debt | -$246.8B |