| Metric | Q3 2024 | Q2 2024 | Q3 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $18M | $19M | $15M | -5.2% | 15.1% |
| Op. Income | $267.0K | $103.0K | -$476.0K | 159.2% | 156.1% |
| Gross Margin | 28.3% | 17.6% | 21.3% | 10.7pp | 7.0pp |
| Net Margin | 5.7% | 0.1% | -1.4% | 5.5pp | 7.0pp |
| EPS (Diluted) | $0.05 | $0.00 | $-0.01 | 3233.3% | 546.4% |
| Free Cash Flow | $1M | $4M | -$2M | -66.1% | 154.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $18M |
| Cost of Revenue | $13M |
| GROSS PROFIT | $5M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $3M |
| Other Expenses | $2M |
| Operating Expenses | $5M |
| Cost & Expenses | $17M |
| OPERATING INCOME | $267.0K |
| Interest Income | $81.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $607.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $874.0K |
| Income Tax Expense | -$123.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $997.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $997.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $997.0K |
| D&A | $2M |
| EBIT | $874.0K |
| EBITDA | $3M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $18M |
| Cost of Revenue | $13M |
| GROSS PROFIT | $5M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $3M |
| Other Expenses | $2M |
| Operating Expenses | $5M |
| Cost & Expenses | $17M |
| OPERATING INCOME | $267.0K |
| Interest Income | $81.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $607.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $874.0K |
| Income Tax Expense | -$123.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $997.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $997.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $997.0K |
| D&A | $2M |
| EBIT | $874.0K |
| EBITDA | $3M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $997.0K |
| Depreciation & Amortization | $2M |
| Stock-Based Compensation | $293.0K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$564.0K |
| Change in Working Capital | $53.0K |
| OPERATING CASH FLOW | $3M |
| Capital Expenditure | -$1M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $102.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$1M |
| Net Debt Issuance | -$405.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$405.0K |
| FREE CASH FLOW | $1M |
| Net Change in Cash | $910.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $12M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $6M |
| Inventory | $218.0K |
| Other Current Assets | $368.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $20M |
| PP&E (Net) | $53M |
| Goodwill | $4M |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $12M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $69M |
| TOTAL ASSETS | $89M |
| Account Payables | $10M |
| Short-Term Debt | $2M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $4M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $17M |
| Long-Term Debt | $7M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $7M |
| TOTAL LIABILITIES | $24M |
| Common Stock | $19.0K |
| Additional Paid-In Capital | $103M |
| Retained Earnings | -$38M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$43.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $65M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $65M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $89M |
| Total Debt | $10M |
| Net Debt | -$3M |