| Metric | Q1 2021 | Q4 2020 | Q1 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $390.0K | $138.5K | $209.7K | 181.5% | 86.0% |
| Op. Income | -$1M | -$566.8K | -$487.6K | -111.0% | -145.3% |
| Gross Margin | -155.1% | -248.3% | 75.6% | 93.2pp | -230.7pp |
| Net Margin | -524.6% | -578.6% | -264.7% | 54.0pp | -259.9pp |
| EPS (Diluted) | $-0.15 | $-0.18 | $0.00 | 15.6% | -Infinity% |
| Free Cash Flow | -$3M | -$4M | -$4M | 32.2% | 27.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $390.0K |
| Cost of Revenue | $995.0K |
| GROSS PROFIT | -$605.0K |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $37.0K |
| General & Administrative | $547.0K |
| SG&A Expenses | $584.0K |
| Other Expenses | $7.0K |
| Operating Expenses | $591.0K |
| Cost & Expenses | $2M |
| OPERATING INCOME | -$1M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $459.0K |
| Other Income/Expenses | -$850.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$2M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$2M |
| D&A | $297.0K |
| EBIT | -$1M |
| EBITDA | -$1M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$2M |
| Depreciation & Amortization | $297.0K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $884.0K |
| Change in Working Capital | -$407.0K |
| OPERATING CASH FLOW | -$1M |
| Capital Expenditure | -$1M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$1M |
| Net Debt Issuance | -$4M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$320.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $26M |
| FREE CASH FLOW | -$3M |
| Net Change in Cash | $23M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $875.0K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1M |
| PP&E (Net) | $0 |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $139M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $139M |
| TOTAL ASSETS | $140M |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $5M |
| Other Current Liabilities | $125.6K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $5M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $13M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $13M |
| TOTAL LIABILITIES | $18M |
| Common Stock | $139M |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | -$17M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $122M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $122M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $140M |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$875.0K |