| Metric | Q1 2020 | Q4 2019 | Q1 2019 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $209.7K | — | — | — | — |
| Op. Income | -$487.6K | — | — | — | — |
| Gross Margin | 75.6% | — | — | — | — |
| Net Margin | -264.7% | — | — | — | — |
| EPS (Diluted) | $0.00 | — | — | — | — |
| Free Cash Flow | -$4M | — | — | — | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $209.7K |
| Cost of Revenue | $51.2K |
| GROSS PROFIT | $158.5K |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $431.5K |
| General & Administrative | $214.7K |
| SG&A Expenses | $646.1K |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $646.1K |
| Cost & Expenses | $697.3K |
| OPERATING INCOME | -$487.6K |
| Interest Income | $67.5K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$67.5K |
| INCOME BEFORE TAX | -$555.1K |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$555.1K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$555.1K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$555.1K |
| D&A | $487.6K |
| EBIT | -$487.6K |
| EBITDA | $0 |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$555.1K |
| Depreciation & Amortization | $0 |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $438.1K |
| Change in Working Capital | -$11.8K |
| OPERATING CASH FLOW | -$128.8K |
| Capital Expenditure | -$3M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$3M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $3M |
| NET CASH FROM FINANCING | $3M |
| FREE CASH FLOW | -$4M |
| Net Change in Cash | -$306.0K |