| Metric | Q3 2024 | Q2 2024 | Q3 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $139M | $141M | $139M | -1.6% | -0.3% |
| Op. Income | -$20M | -$25M | -$609M | 21.5% | 96.7% |
| Gross Margin | 73.8% | 71.3% | 73.7% | 2.5pp | 0.1pp |
| Net Margin | -20.0% | -22.7% | -379.0% | 2.7pp | 359.1pp |
| EPS (Diluted) | $-3.45 | $-4.00 | $-64.29 | 13.7% | 94.6% |
| Free Cash Flow | -$13M | -$25M | -$15M | 46.5% | 10.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $139M |
| Cost of Revenue | $36M |
| GROSS PROFIT | $103M |
| R&D Expenses | $16M |
| Selling & Marketing | $9M |
| General & Administrative | $53M |
| SG&A Expenses | $62M |
| Other Expenses | $45M |
| Operating Expenses | $122M |
| Cost & Expenses | $159M |
| OPERATING INCOME | -$20M |
| Interest Income | $1M |
| Interest Expense | $16M |
| Other Income/Expenses | -$10M |
| INCOME BEFORE TAX | -$30M |
| Income Tax Expense | -$2M |
| Net Income from Continuing Ops | -$28M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$28M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$28M |
| D&A | $38M |
| EBIT | -$14M |
| EBITDA | $25M |
| EPS | -$3 |
| EPS Diluted | -$3 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$28M |
| Depreciation & Amortization | $41M |
| Stock-Based Compensation | $8M |
| Deferred Income Tax | -$3M |
| Other Non-Cash Items | $86M |
| Change in Working Capital | -$23M |
| OPERATING CASH FLOW | -$11M |
| Capital Expenditure | -$2M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$2M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$2M |
| Net Debt Issuance | -$1M |
| Common Stock Repurchased | -$560.0K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$560.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$2M |
| FREE CASH FLOW | -$13M |
| Net Change in Cash | -$16M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $137M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $111M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $59M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $300M |
| PP&E (Net) | $16M |
| Goodwill | $458M |
| Intangible Assets | $630M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $20M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.1B |
| TOTAL ASSETS | $1.4B |
| Account Payables | $15M |
| Short-Term Debt | $47M |
| Deferred Revenue | $204M |
| Other Current Liabilities | $29M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $321M |
| Long-Term Debt | $579M |
| Deferred Revenue NC | $2M |
| Deferred Tax Liabilities | $64M |
| Other Non-Current Liabilities | $10M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $664M |
| TOTAL LIABILITIES | $985M |
| Common Stock | $1.0K |
| Additional Paid-In Capital | $1.5B |
| Retained Earnings | -$1.1B |
| Treasury Stock | -$11M |
| Accum. Other Comp. Income | -$16M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $440M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $440M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.4B |
| Total Debt | $639M |
| Net Debt | $502M |