| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $141M | — | $141M | — | 0.4% |
| Op. Income | -$25M | — | -$111M | — | 77.2% |
| Gross Margin | 71.3% | — | 75.1% | — | -3.8pp |
| Net Margin | -22.7% | — | -86.4% | — | 63.8pp |
| EPS (Diluted) | $-4.00 | — | $-14.80 | — | 73.0% |
| Free Cash Flow | -$25M | — | -$26M | — | 6.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $141M |
| Cost of Revenue | $40M |
| GROSS PROFIT | $101M |
| R&D Expenses | $18M |
| Selling & Marketing | $9M |
| General & Administrative | $52M |
| SG&A Expenses | $61M |
| Other Expenses | $47M |
| Operating Expenses | $126M |
| Cost & Expenses | $166M |
| OPERATING INCOME | -$25M |
| Interest Income | $871.0K |
| Interest Expense | $16M |
| Other Income/Expenses | -$9M |
| INCOME BEFORE TAX | -$34M |
| Income Tax Expense | -$2M |
| Net Income from Continuing Ops | -$32M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$32M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$32M |
| D&A | $41M |
| EBIT | -$18M |
| EBITDA | $23M |
| EPS | -$4 |
| EPS Diluted | -$4 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$32M |
| Depreciation & Amortization | $41M |
| Stock-Based Compensation | $6M |
| Deferred Income Tax | -$2M |
| Other Non-Cash Items | $81M |
| Change in Working Capital | -$25M |
| OPERATING CASH FLOW | -$19M |
| Capital Expenditure | -$5M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$3M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$5M |
| Net Debt Issuance | -$8M |
| Common Stock Repurchased | -$891.0K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$10M |
| FREE CASH FLOW | -$25M |
| Net Change in Cash | -$34M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $153M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $110M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $54M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $312M |
| PP&E (Net) | $17M |
| Goodwill | $458M |
| Intangible Assets | $668M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $23M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.2B |
| TOTAL ASSETS | $1.5B |
| Account Payables | $14M |
| Short-Term Debt | $46M |
| Deferred Revenue | $224M |
| Other Current Liabilities | $30M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $343M |
| Long-Term Debt | $580M |
| Deferred Revenue NC | $2M |
| Deferred Tax Liabilities | $68M |
| Other Non-Current Liabilities | $11M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $672M |
| TOTAL LIABILITIES | $1.0B |
| Common Stock | $14.0K |
| Additional Paid-In Capital | $1.5B |
| Retained Earnings | -$1.0B |
| Treasury Stock | -$11M |
| Accum. Other Comp. Income | -$13M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $463M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $463M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.5B |
| Total Debt | $640M |
| Net Debt | $488M |