| Metric | Q2 2022 | Q1 2022 | Q2 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $74M | $68M | $58M | 9.1% | 27.0% |
| Op. Income | $8M | $11M | $7M | -29.0% | 19.2% |
| Gross Margin | 18.4% | 24.7% | 20.3% | -6.3pp | -2.0pp |
| Net Margin | 13.4% | 18.0% | 23.4% | -4.6pp | -10.0pp |
| EPS (Diluted) | $0.26 | $0.34 | $0.44 | -25.2% | -42.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $74M |
| Cost of Revenue | $60M |
| GROSS PROFIT | $14M |
| R&D Expenses | $3M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $3M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $5M |
| Cost & Expenses | $66M |
| OPERATING INCOME | $8M |
| Interest Income | $110.3K |
| Interest Expense | $1.9K |
| Other Income/Expenses | $2M |
| INCOME BEFORE TAX | $10M |
| Income Tax Expense | -$117.5K |
| Net Income from Continuing Ops | $10M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $10M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $10M |
| D&A | $0 |
| EBIT | $10M |
| EBITDA | $10M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $74M |
| Cost of Revenue | $60M |
| GROSS PROFIT | $14M |
| R&D Expenses | $3M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $3M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $5M |
| Cost & Expenses | $66M |
| OPERATING INCOME | $8M |
| Interest Income | $110.3K |
| Interest Expense | $1.9K |
| Other Income/Expenses | $2M |
| INCOME BEFORE TAX | $10M |
| Income Tax Expense | -$117.5K |
| Net Income from Continuing Ops | $10M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $10M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $10M |
| D&A | $0 |
| EBIT | $10M |
| EBITDA | $10M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $26M |
| Short-Term Investments | $6M |
| Net Receivables | $55M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $99M |
| PP&E (Net) | $2M |
| Goodwill | $25M |
| Intangible Assets | $62M |
| Long-Term Investments | $26M |
| Tax Assets | $624.6K |
| Other Non-Current Assets | $176.2K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $116M |
| TOTAL ASSETS | $215M |
| Account Payables | $16M |
| Short-Term Debt | $671.6K |
| Deferred Revenue | $18M |
| Other Current Liabilities | $3M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $41M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $9M |
| Other Non-Current Liabilities | $996.7K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $11M |
| TOTAL LIABILITIES | $52M |
| Common Stock | $64M |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | $92M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $8M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $163M |
| Minority Interest | -$44.1K |
| TOTAL EQUITY | $163M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $215M |
| Total Debt | $2M |
| Net Debt | -$24M |