| Metric | Q1 2022 | Q4 2021 | Q1 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $68M | $75M | $53M | -9.0% | 27.0% |
| Op. Income | $11M | $3M | $9M | 347.0% | 30.0% |
| Gross Margin | 24.7% | 14.6% | 22.0% | 10.1pp | 2.7pp |
| Net Margin | 18.0% | -12.7% | 19.4% | 30.7pp | -1.5pp |
| EPS (Diluted) | $0.34 | $-0.31 | $0.34 | 211.4% | 0.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $68M |
| Cost of Revenue | $51M |
| GROSS PROFIT | $17M |
| R&D Expenses | $2M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $3M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $5M |
| Cost & Expenses | $56M |
| OPERATING INCOME | $11M |
| Interest Income | $72.5K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $2M |
| INCOME BEFORE TAX | $13M |
| Income Tax Expense | $814.9K |
| Net Income from Continuing Ops | $12M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $12M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $12M |
| D&A | $0 |
| EBIT | $13M |
| EBITDA | $13M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $68M |
| Cost of Revenue | $51M |
| GROSS PROFIT | $17M |
| R&D Expenses | $2M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $3M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $5M |
| Cost & Expenses | $56M |
| OPERATING INCOME | $11M |
| Interest Income | $72.5K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $2M |
| INCOME BEFORE TAX | $13M |
| Income Tax Expense | $814.9K |
| Net Income from Continuing Ops | $12M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $12M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $12M |
| D&A | $0 |
| EBIT | $13M |
| EBITDA | $13M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $30M |
| Short-Term Investments | $6M |
| Net Receivables | $33M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $12M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $80M |
| PP&E (Net) | $2M |
| Goodwill | $25M |
| Intangible Assets | $62M |
| Long-Term Investments | $26M |
| Tax Assets | $607.0K |
| Other Non-Current Assets | $174.5K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $116M |
| TOTAL ASSETS | $196M |
| Account Payables | $9M |
| Short-Term Debt | $640.4K |
| Deferred Revenue | $12M |
| Other Current Liabilities | $4M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $32M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $9M |
| Other Non-Current Liabilities | $1M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $11M |
| TOTAL LIABILITIES | $44M |
| Common Stock | $45M |
| Additional Paid-In Capital | $19M |
| Retained Earnings | $82M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $8M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $153M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $153M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $196M |
| Total Debt | $2M |
| Net Debt | -$28M |