| Metric | FY 2021 | Prior Q | FY 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $244M | — | $179M | — | 36.4% |
| Op. Income | $24M | — | $28M | — | -14.9% |
| Gross Margin | 18.2% | — | 21.5% | — | -3.2pp |
| Net Margin | 10.2% | — | 14.4% | — | -4.2pp |
| EPS (Diluted) | $0.81 | — | $0.96 | — | -16.0% |
| Free Cash Flow | $17M | — | $23M | — | -25.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $244M |
| Cost of Revenue | $199M |
| GROSS PROFIT | $44M |
| R&D Expenses | $10M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $10M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $20M |
| Cost & Expenses | $219M |
| OPERATING INCOME | $24M |
| Interest Income | $578.9K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $1M |
| INCOME BEFORE TAX | $26M |
| Income Tax Expense | $817.6K |
| Net Income from Continuing Ops | $25M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $25M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $25M |
| D&A | $706.0K |
| EBIT | $26M |
| EBITDA | $26M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $244M |
| Cost of Revenue | $199M |
| GROSS PROFIT | $44M |
| R&D Expenses | $10M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $10M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $20M |
| Cost & Expenses | $219M |
| OPERATING INCOME | $24M |
| Interest Income | $578.9K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $1M |
| INCOME BEFORE TAX | $26M |
| Income Tax Expense | $817.6K |
| Net Income from Continuing Ops | $25M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $25M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $25M |
| D&A | $706.0K |
| EBIT | $26M |
| EBITDA | $26M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $25M |
| Depreciation & Amortization | $706.5K |
| Stock-Based Compensation | $5M |
| Deferred Income Tax | $46.6K |
| Other Non-Cash Items | -$1M |
| Change in Working Capital | -$12M |
| OPERATING CASH FLOW | $17M |
| Capital Expenditure | -$203.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$17M |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$17M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $2M |
| FREE CASH FLOW | $17M |
| Net Change in Cash | $2M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $35M |
| Short-Term Investments | $6M |
| Net Receivables | $50M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $6.5K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $95M |
| PP&E (Net) | $244.6K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $48M |
| Long-Term Investments | $15M |
| Tax Assets | $635.3K |
| Other Non-Current Assets | $168.4K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $64M |
| TOTAL ASSETS | $159M |
| Account Payables | $13M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $10M |
| Other Current Liabilities | $5M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $32M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $9M |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $9M |
| TOTAL LIABILITIES | $41M |
| Common Stock | $22M |
| Additional Paid-In Capital | $19M |
| Retained Earnings | $70M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $7M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $118M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $118M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $159M |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$35M |