| Metric | Q4 2024 | Q3 2024 | Q4 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $68M | $58M | $42M | 18.0% | 60.6% |
| Op. Income | -$23M | -$25M | -$27M | 7.4% | 16.2% |
| Gross Margin | 52.6% | 51.1% | 55.9% | 1.6pp | -3.2pp |
| Net Margin | -27.6% | -33.5% | -47.2% | 5.9pp | 19.5pp |
| EPS (Diluted) | $-0.81 | $-0.83 | $-0.89 | 2.4% | 9.0% |
| Free Cash Flow | -$2M | -$7M | $14M | 61.8% | -118.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $68M |
| Cost of Revenue | $32M |
| GROSS PROFIT | $36M |
| R&D Expenses | $29M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $28M |
| Other Expenses | $2M |
| Operating Expenses | $59M |
| Cost & Expenses | $91M |
| OPERATING INCOME | -$23M |
| Interest Income | $5M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $5M |
| INCOME BEFORE TAX | -$18M |
| Income Tax Expense | $372.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$19M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$19M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$19M |
| D&A | $9M |
| EBIT | -$21M |
| EBITDA | -$13M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$19M |
| Depreciation & Amortization | $9M |
| Stock-Based Compensation | $25M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $9M |
| Change in Working Capital | -$11M |
| OPERATING CASH FLOW | $13M |
| Capital Expenditure | -$16M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$291M |
| Sales/Maturities of Investments | $298M |
| Other Investing Activities | -$100.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$9M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$28M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$7M |
| FREE CASH FLOW | -$2M |
| Net Change in Cash | -$2M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $6M |
| Short-Term Investments | $413M |
| Net Receivables | $38M |
| Inventory | $77M |
| Other Current Assets | $6M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $544M |
| PP&E (Net) | $89M |
| Goodwill | $87M |
| Intangible Assets | $164M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $1M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $341M |
| TOTAL ASSETS | $885M |
| Account Payables | $23M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $28M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $108M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $73M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $77M |
| TOTAL LIABILITIES | $185M |
| Common Stock | $2.0K |
| Additional Paid-In Capital | $882M |
| Retained Earnings | -$182M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $700M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $700M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $885M |
| Total Debt | $6M |
| Net Debt | $126.0K |