| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $44M | $33M | $28M | 32.8% | 58.2% |
| Op. Income | -$32M | -$35M | -$32M | 7.8% | 0.3% |
| Gross Margin | 49.1% | 53.5% | 55.7% | -4.4pp | -6.6pp |
| Net Margin | -61.0% | -86.9% | -93.5% | 25.9pp | 32.5pp |
| EPS (Diluted) | $-1.16 | $-1.26 | $-1.17 | 7.9% | 0.9% |
| Free Cash Flow | -$3M | -$1M | -$9M | -115.1% | 67.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $44M |
| Cost of Revenue | $22M |
| GROSS PROFIT | $22M |
| R&D Expenses | $25M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $25M |
| Other Expenses | $3M |
| Operating Expenses | $54M |
| Cost & Expenses | $76M |
| OPERATING INCOME | -$32M |
| Interest Income | $6M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $6M |
| INCOME BEFORE TAX | -$27M |
| Income Tax Expense | -$18.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$27M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$27M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$27M |
| D&A | $8M |
| EBIT | -$29M |
| EBITDA | -$21M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$27M |
| Depreciation & Amortization | $8M |
| Stock-Based Compensation | $23M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$465.0K |
| Change in Working Capital | -$4M |
| OPERATING CASH FLOW | -$181.0K |
| Capital Expenditure | -$3M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$50M |
| Sales/Maturities of Investments | $39M |
| Other Investing Activities | -$50.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$13M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$79M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$67M |
| FREE CASH FLOW | -$3M |
| Net Change in Cash | -$80M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $17M |
| Short-Term Investments | $436M |
| Net Receivables | $21M |
| Inventory | $71M |
| Other Current Assets | $6M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $554M |
| PP&E (Net) | $66M |
| Goodwill | $87M |
| Intangible Assets | $171M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $996.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $325M |
| TOTAL ASSETS | $879M |
| Account Payables | $14M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $56M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $80M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $101M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $106M |
| TOTAL LIABILITIES | $186M |
| Common Stock | $2.0K |
| Additional Paid-In Capital | $836M |
| Retained Earnings | -$144M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $693M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $693M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $879M |
| Total Debt | $7M |
| Net Debt | -$10M |