| Metric | FY 2023 | Prior Q | FY 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $144M | — | $284M | — | -49.2% |
| Op. Income | -$107M | — | $16M | — | -764.1% |
| Gross Margin | 57.0% | — | 64.5% | — | -7.5pp |
| Net Margin | -55.9% | — | 8.2% | — | -64.1pp |
| EPS (Diluted) | $-3.63 | — | $1.03 | — | -452.4% |
| Free Cash Flow | -$4M | — | $4M | — | -202.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $144M |
| Cost of Revenue | $62M |
| GROSS PROFIT | $82M |
| R&D Expenses | $98M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $84M |
| Other Expenses | $8M |
| Operating Expenses | $189M |
| Cost & Expenses | $251M |
| OPERATING INCOME | -$107M |
| Interest Income | $27M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $27M |
| INCOME BEFORE TAX | -$80M |
| Income Tax Expense | $152.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$81M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$81M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$81M |
| D&A | $16M |
| EBIT | -$99M |
| EBITDA | -$83M |
| EPS | -$4 |
| EPS Diluted | -$4 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$81M |
| Depreciation & Amortization | $16M |
| Stock-Based Compensation | $77M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $38.0K |
| Change in Working Capital | -$4M |
| OPERATING CASH FLOW | $8M |
| Capital Expenditure | -$12M |
| Acquisitions (Net) | -$39M |
| Purchases of Investments | -$1.0B |
| Sales/Maturities of Investments | $1.1B |
| Other Investing Activities | -$3M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$37M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$43M |
| NET CASH FROM FINANCING | $3M |
| FREE CASH FLOW | -$4M |
| Net Change in Cash | -$25M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $9M |
| Short-Term Investments | $519M |
| Net Receivables | $22M |
| Inventory | $66M |
| Other Current Assets | $4M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $623M |
| PP&E (Net) | $63M |
| Goodwill | $87M |
| Intangible Assets | $177M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $1M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $328M |
| TOTAL ASSETS | $952M |
| Account Payables | $9M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $104M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $121M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $117M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $122M |
| TOTAL LIABILITIES | $244M |
| Common Stock | $2.0K |
| Additional Paid-In Capital | $796M |
| Retained Earnings | -$88M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $708M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $708M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $952M |
| Total Debt | $8M |
| Net Debt | -$1M |