| Metric | FY 2024 | Prior Q | FY 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $0 | — | $0 | — | — |
| Op. Income | -$71M | — | -$50M | — | -40.2% |
| EPS (Diluted) | $-1.40 | — | $-1.07 | — | -30.7% |
| Free Cash Flow | -$53M | — | -$45M | — | -17.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $0 |
| Cost of Revenue | $668.0K |
| GROSS PROFIT | -$668.0K |
| R&D Expenses | $57M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $13M |
| SG&A Expenses | $13M |
| Other Expenses | -$668.0K |
| Operating Expenses | $70M |
| Cost & Expenses | $71M |
| OPERATING INCOME | -$71M |
| Interest Income | $8M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $9M |
| INCOME BEFORE TAX | -$62M |
| Income Tax Expense | $0 |
| NET INCOME | -$62M |
| D&A | $668.0K |
| EBIT | -$71M |
| EBITDA | -$70M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$62M |
| Depreciation & Amortization | $668.0K |
| Stock-Based Compensation | $4M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $8M |
| Change in Working Capital | -$3M |
| OPERATING CASH FLOW | -$53M |
| Capital Expenditure | -$27.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$183M |
| Sales/Maturities of Investments | $56M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$127M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $179M |
| FREE CASH FLOW | -$53M |
| Net Change in Cash | -$733.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $38M |
| Short-Term Investments | $110M |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $3M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $151M |
| PP&E (Net) | $10M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $21M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $4M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $35M |
| TOTAL ASSETS | $186M |
| Account Payables | $1M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $3M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $10M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $330M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $339M |
| TOTAL LIABILITIES | $349M |
| Common Stock | $5.0K |
| Additional Paid-In Capital | $17M |
| Retained Earnings | -$181M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $368.0K |
| Other Equity | -$330M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$164M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$164M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $186M |
| Total Debt | $10M |
| Net Debt | -$28M |