| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $927.6K | $1M | $1M | -11.7% | -32.3% |
| Op. Income | -$4M | -$4M | -$3M | -9.4% | -27.7% |
| Gross Margin | -90.7% | 8.0% | 37.1% | -98.7pp | -127.7pp |
| Net Margin | -445.9% | -362.9% | -255.5% | -83.1pp | -190.4pp |
| EPS (Diluted) | $-0.99 | $-1.42 | $-6.85 | 30.3% | 85.5% |
| Free Cash Flow | -$4M | -$8M | -$4M | 47.8% | 3.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $927.6K |
| Cost of Revenue | $2M |
| GROSS PROFIT | -$841.1K |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $3M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $3M |
| Cost & Expenses | $5M |
| OPERATING INCOME | -$4M |
| Interest Income | $12.3K |
| Interest Expense | $186.2K |
| Other Income/Expenses | -$238.2K |
| INCOME BEFORE TAX | -$4M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$4M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$4M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$4M |
| D&A | $605.0K |
| EBIT | -$4M |
| EBITDA | -$3M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$4M |
| Depreciation & Amortization | $605.0K |
| Stock-Based Compensation | $80.8K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $0 |
| Change in Working Capital | $1M |
| OPERATING CASH FLOW | -$2M |
| Capital Expenditure | -$2M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$2M |
| Net Debt Issuance | -$738.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$738.0K |
| FREE CASH FLOW | -$4M |
| Net Change in Cash | -$5M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $1M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $1M |
| Inventory | $1M |
| Other Current Assets | $232.6K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $8M |
| PP&E (Net) | $13M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $398.1K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $75.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $14M |
| TOTAL ASSETS | $22M |
| Account Payables | $4M |
| Short-Term Debt | $3M |
| Deferred Revenue | $123.1K |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $9M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $0 |
| TOTAL LIABILITIES | $9M |
| Common Stock | $419 |
| Additional Paid-In Capital | $64M |
| Retained Earnings | -$51M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $13M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $13M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $22M |
| Total Debt | $3M |
| Net Debt | $2M |