| Metric | Q1 2023 | Q4 2022 | Q1 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $2M | $2M | $2M | -2.8% | 25.8% |
| Op. Income | -$3M | -$4M | -$2M | 24.5% | -16.9% |
| Gross Margin | 39.6% | -69.8% | 54.4% | 109.4pp | -14.8pp |
| Net Margin | -152.0% | -177.1% | -129.5% | 25.1pp | -22.5pp |
| EPS (Diluted) | $-11.58 | $-22.92 | $-14.04 | 49.5% | 17.5% |
| Free Cash Flow | -$5M | -$3M | -$3M | -57.6% | -54.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $2M |
| Cost of Revenue | $1M |
| GROSS PROFIT | $895.8K |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $188.6K |
| General & Administrative | $3M |
| SG&A Expenses | $4M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $4M |
| Cost & Expenses | $5M |
| OPERATING INCOME | -$3M |
| Interest Income | $187.5K |
| Interest Expense | $187.5K |
| Other Income/Expenses | -$794.7K |
| INCOME BEFORE TAX | -$3M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$3M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$3M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$3M |
| D&A | $3.4K |
| EBIT | -$3M |
| EBITDA | -$3M |
| EPS | -$12 |
| EPS Diluted | -$12 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$3M |
| Depreciation & Amortization | $405 |
| Stock-Based Compensation | $566.2K |
| Deferred Income Tax | $3.0K |
| Other Non-Cash Items | -$3.0K |
| Change in Working Capital | -$613.6K |
| OPERATING CASH FLOW | -$3M |
| Capital Expenditure | -$1M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$1M |
| Net Debt Issuance | $543.4K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $5M |
| FREE CASH FLOW | -$5M |
| Net Change in Cash | $523.5K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $3M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $2M |
| Inventory | $806.3K |
| Other Current Assets | $16.4K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $10M |
| PP&E (Net) | $4M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $44.3K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $4M |
| TOTAL ASSETS | $14M |
| Account Payables | $4M |
| Short-Term Debt | $3M |
| Deferred Revenue | $82.8K |
| Other Current Liabilities | $74.2K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $8M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $25.5K |
| TOTAL LIABILITIES | $8M |
| Common Stock | $3.5K |
| Additional Paid-In Capital | $37M |
| Retained Earnings | -$32M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $6M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $6M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $14M |
| Total Debt | $3M |
| Net Debt | $201.2K |