| Metric | FY 2023 | Prior Q | FY 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $6M | — | $7M | — | -18.2% |
| Op. Income | -$13M | — | -$12M | — | -4.0% |
| Gross Margin | 27.5% | — | -58.3% | — | 85.8pp |
| Net Margin | -240.3% | — | -176.0% | — | -64.2pp |
| EPS (Diluted) | $-23.44 | — | $-74.80 | — | 68.7% |
| Free Cash Flow | -$19M | — | -$14M | — | -33.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $6M |
| Cost of Revenue | $4M |
| GROSS PROFIT | $2M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $14M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $14M |
| Cost & Expenses | $18M |
| OPERATING INCOME | -$13M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $747.4K |
| Other Income/Expenses | -$2M |
| INCOME BEFORE TAX | -$14M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$14M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$14M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$15M |
| D&A | $217.1K |
| EBIT | -$14M |
| EBITDA | -$13M |
| EPS | -$23 |
| EPS Diluted | -$23 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$14M |
| Depreciation & Amortization | $217.1K |
| Stock-Based Compensation | $1M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $17.9K |
| Change in Working Capital | $1M |
| OPERATING CASH FLOW | -$12M |
| Capital Expenditure | -$7M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$483.6K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$8M |
| Net Debt Issuance | $2M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$19.6K |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $18M |
| FREE CASH FLOW | -$19M |
| Net Change in Cash | -$1M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $1M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $2M |
| Inventory | $858.6K |
| Other Current Assets | $42.2K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $9M |
| PP&E (Net) | $10M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $398.1K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $64.9K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $10M |
| TOTAL ASSETS | $19M |
| Account Payables | $5M |
| Short-Term Debt | $5M |
| Deferred Revenue | $120.3K |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $12M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $0 |
| TOTAL LIABILITIES | $12M |
| Common Stock | $108 |
| Additional Paid-In Capital | $50M |
| Retained Earnings | -$43M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $7M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $7M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $19M |
| Total Debt | $5M |
| Net Debt | $4M |