| Metric | Q3 2022 | Q2 2022 | Q3 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $3M | $2M | $2M | 42.8% | 54.1% |
| Op. Income | $1M | $336.3K | $946.1K | 214.0% | 11.6% |
| Gross Margin | 95.3% | 87.7% | 100.0% | 7.6pp | -4.7pp |
| Net Margin | 39.9% | 18.2% | 55.1% | 21.8pp | -15.2pp |
| EPS (Diluted) | $1.00 | $0.36 | $1.01 | 177.8% | -1.0% |
| Free Cash Flow | $2M | $724.6K | $2M | 205.0% | 1.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $3M |
| Cost of Revenue | $124.3K |
| GROSS PROFIT | $3M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $1M |
| SG&A Expenses | $1M |
| Other Expenses | $195.5K |
| Operating Expenses | $1M |
| Cost & Expenses | $2M |
| OPERATING INCOME | $1M |
| Interest Income | $412.3K |
| Interest Expense | $36.0K |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $1M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | $1M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $1M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $1M |
| D&A | $1.6K |
| EBIT | $1M |
| EBITDA | $1M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $3M |
| Cost of Revenue | $124.3K |
| GROSS PROFIT | $3M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $1M |
| SG&A Expenses | $1M |
| Other Expenses | $195.5K |
| Operating Expenses | $1M |
| Cost & Expenses | $2M |
| OPERATING INCOME | $1M |
| Interest Income | $412.3K |
| Interest Expense | $36.0K |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $1M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | $1M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $1M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $1M |
| D&A | $1.6K |
| EBIT | $1M |
| EBITDA | $1M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $1M |
| Depreciation & Amortization | $0 |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $3M |
| Change in Working Capital | -$2M |
| OPERATING CASH FLOW | $2M |
| Capital Expenditure | -$13.7K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $650.0K |
| Sales/Maturities of Investments | -$168.6K |
| Other Investing Activities | $30.2K |
| NET CASH FROM INVESTING | $497.9K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$862.2K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$862.2K |
| FREE CASH FLOW | $2M |
| Net Change in Cash | $7M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $7M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $917.5K |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $4M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $13M |
| PP&E (Net) | $16.5K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $42M |
| Tax Assets | $43M |
| Other Non-Current Assets | $5.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $86M |
| TOTAL ASSETS | $99M |
| Account Payables | $2M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $14.6K |
| Other Current Liabilities | $39M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $41M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $27M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $27M |
| TOTAL LIABILITIES | $68M |
| Common Stock | $1.9K |
| Additional Paid-In Capital | $30M |
| Retained Earnings | $244.0K |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $31M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $31M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $99M |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$7M |