| Metric | Q2 2022 | Q1 2022 | Q2 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $2M | $2M | $2M | 10.9% | 1.6% |
| Op. Income | $336.3K | $501.6K | $686.2K | -32.9% | -51.0% |
| Gross Margin | 87.7% | 95.9% | 100.0% | -8.2pp | -12.3pp |
| Net Margin | 18.2% | 30.0% | 39.3% | -11.9pp | -21.2pp |
| EPS (Diluted) | $0.36 | $0.54 | $-0.12 | -33.3% | 400.0% |
| Free Cash Flow | $724.6K | $502.0K | $660.5K | 44.3% | 9.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $2M |
| Cost of Revenue | $227.4K |
| GROSS PROFIT | $2M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $1M |
| SG&A Expenses | $1M |
| Other Expenses | $188.2K |
| Operating Expenses | $1M |
| Cost & Expenses | $2M |
| OPERATING INCOME | $336.3K |
| Interest Income | $182.6K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $336.3K |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | $336.3K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $336.3K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $336.3K |
| D&A | $1.1K |
| EBIT | $336.3K |
| EBITDA | $337.5K |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $2M |
| Cost of Revenue | $227.4K |
| GROSS PROFIT | $2M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $1M |
| SG&A Expenses | $1M |
| Other Expenses | $188.2K |
| Operating Expenses | $1M |
| Cost & Expenses | $2M |
| OPERATING INCOME | $336.3K |
| Interest Income | $182.6K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $336.3K |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | $336.3K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $336.3K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $336.3K |
| D&A | $1.1K |
| EBIT | $336.3K |
| EBITDA | $337.5K |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $336.3K |
| Depreciation & Amortization | $1.1K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $227.4K |
| Change in Working Capital | $164.1K |
| OPERATING CASH FLOW | $729.0K |
| Capital Expenditure | -$4.4K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$487.9K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$492.3K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $75.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $75.0K |
| FREE CASH FLOW | $724.6K |
| Net Change in Cash | $311.7K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $172.4K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $377.4K |
| PP&E (Net) | $0 |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $118M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $201.4K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $119M |
| TOTAL ASSETS | $119M |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $2M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $2M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $7M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $7M |
| TOTAL LIABILITIES | $10M |
| Common Stock | $79M |
| Additional Paid-In Capital | $38M |
| Retained Earnings | -$8M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $109M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $109M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $119M |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$172.4K |