| Metric | FY 2012 | Prior Q | FY 2011 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $60M | — | $67M | — | -10.7% |
| Op. Income | -$16M | — | -$2M | — | -942.0% |
| Gross Margin | 35.9% | — | 54.3% | — | -18.5pp |
| Net Margin | -16.1% | — | -1.3% | — | -14.8pp |
| EPS (Diluted) | $-1.14 | — | $-0.11 | — | -936.4% |
| Free Cash Flow | $19M | — | $21M | — | -7.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $60M |
| Cost of Revenue | $38M |
| GROSS PROFIT | $21M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $338.0K |
| General & Administrative | $24M |
| SG&A Expenses | $24M |
| Other Expenses | $13M |
| Operating Expenses | $38M |
| Cost & Expenses | $76M |
| OPERATING INCOME | -$16M |
| Interest Income | $46M |
| Interest Expense | $11M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | -$16M |
| Income Tax Expense | -$7M |
| Net Income from Continuing Ops | -$10M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$10M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$10M |
| D&A | $3M |
| EBIT | -$16M |
| EBITDA | -$14M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$10M |
| Depreciation & Amortization | $3M |
| Stock-Based Compensation | $209.0K |
| Deferred Income Tax | -$5M |
| Other Non-Cash Items | $30M |
| Change in Working Capital | $2M |
| OPERATING CASH FLOW | $21M |
| Capital Expenditure | -$2M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$69M |
| Sales/Maturities of Investments | $58M |
| Other Investing Activities | $30M |
| NET CASH FROM INVESTING | $16M |
| Net Debt Issuance | -$5M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$85.0K |
| Other Financing Activities | $39M |
| NET CASH FROM FINANCING | $35M |
| FREE CASH FLOW | $19M |
| Net Change in Cash | $72M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $191M |
| Short-Term Investments | $146M |
| Net Receivables | $6M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $345M |
| PP&E (Net) | $16M |
| Goodwill | $12M |
| Intangible Assets | $4M |
| Long-Term Investments | $775M |
| Tax Assets | $12M |
| Other Non-Current Assets | $22M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $841M |
| TOTAL ASSETS | $1.2B |
| Account Payables | $339.0K |
| Short-Term Debt | $14M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $1.0B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $1.1B |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $5M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $5M |
| TOTAL LIABILITIES | $1.1B |
| Common Stock | $85.0K |
| Additional Paid-In Capital | $32M |
| Retained Earnings | $81M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $708.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $114M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $114M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.2B |
| Total Debt | $14M |
| Net Debt | -$178M |