| Metric | Q4 2021 | Q3 2021 | Q4 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $237M | $283M | $183M | -16.4% | 29.1% |
| Op. Income | -$31M | -$14M | -$36M | -121.7% | 15.5% |
| Gross Margin | 17.2% | 21.7% | 21.2% | -4.5pp | -3.9pp |
| Net Margin | -9.8% | -4.3% | -16.5% | -5.6pp | 6.7pp |
| EPS (Diluted) | $-0.59 | $-0.30 | $-0.69 | -96.7% | 14.5% |
| Free Cash Flow | $6M | $50M | $14M | -87.9% | -56.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $237M |
| Cost of Revenue | $196M |
| GROSS PROFIT | $41M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $71M |
| General & Administrative | $6M |
| SG&A Expenses | $78M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $78M |
| Cost & Expenses | $273M |
| OPERATING INCOME | -$31M |
| Interest Income | $375.0K |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | -$2M |
| INCOME BEFORE TAX | -$33M |
| Income Tax Expense | -$9M |
| Net Income from Continuing Ops | -$23M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $5M |
| NET INCOME | -$23M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$18M |
| D&A | $9M |
| EBIT | -$31M |
| EBITDA | -$22M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$23M |
| Depreciation & Amortization | $9M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | -$1M |
| Other Non-Cash Items | -$7M |
| Change in Working Capital | $32M |
| OPERATING CASH FLOW | $9M |
| Capital Expenditure | -$3M |
| Acquisitions (Net) | $184.0K |
| Purchases of Investments | -$225.0K |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$3M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$3M |
| Net Debt Issuance | $5M |
| Common Stock Repurchased | -$6M |
| Common Dividends Paid | -$6M |
| Other Financing Activities | -$1.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$7M |
| FREE CASH FLOW | $6M |
| Net Change in Cash | -$733.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $5M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $100M |
| Inventory | $61M |
| Other Current Assets | $26M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $222M |
| PP&E (Net) | $195M |
| Goodwill | $253M |
| Intangible Assets | $95M |
| Long-Term Investments | $72M |
| Tax Assets | -$72M |
| Other Non-Current Assets | $16M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $632M |
| TOTAL ASSETS | $854M |
| Account Payables | $37M |
| Short-Term Debt | $9M |
| Deferred Revenue | $144M |
| Other Current Liabilities | $18M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $345M |
| Long-Term Debt | $92M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $29M |
| Other Non-Current Liabilities | $25M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $231M |
| TOTAL LIABILITIES | $576M |
| Common Stock | $295M |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | $0 |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$14M |
| Other Equity | $6M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $287M |
| Minority Interest | -$3M |
| TOTAL EQUITY | $284M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $576M |
| Total Debt | $201M |
| Net Debt | $197M |