| Metric | Q4 2019 | Q3 2019 | Q4 2018 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $236M | $283M | $230M | -16.8% | 2.7% |
| Op. Income | -$44M | -$30M | -$42M | -46.3% | -5.1% |
| Gross Margin | 16.7% | 20.5% | 15.3% | -3.7pp | 1.4pp |
| Net Margin | -14.4% | -8.2% | -9.3% | -6.2pp | -5.0pp |
| EPS (Diluted) | $-0.69 | $-0.46 | $-0.40 | -50.0% | -72.5% |
| Free Cash Flow | $32M | $103M | $23M | -69.0% | 42.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $236M |
| Cost of Revenue | $196M |
| GROSS PROFIT | $39M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $73M |
| General & Administrative | $5M |
| SG&A Expenses | $78M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $78M |
| Cost & Expenses | $275M |
| OPERATING INCOME | -$44M |
| Interest Income | $663.0K |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | -$3M |
| INCOME BEFORE TAX | -$47M |
| Income Tax Expense | -$13M |
| Net Income from Continuing Ops | -$34M |
| Net Income from Discontinued Ops | -$224.0K |
| Other Adjustments | $7M |
| NET INCOME | -$34M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$27M |
| D&A | $9M |
| EBIT | -$44M |
| EBITDA | -$35M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$34M |
| Depreciation & Amortization | $9M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $6M |
| Other Non-Cash Items | $7M |
| Change in Working Capital | $47M |
| OPERATING CASH FLOW | $35M |
| Capital Expenditure | -$3M |
| Acquisitions (Net) | $2M |
| Purchases of Investments | -$482.0K |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$3M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$2M |
| Net Debt Issuance | -$12M |
| Common Stock Repurchased | -$16M |
| Common Dividends Paid | -$6M |
| Other Financing Activities | $16M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$34M |
| FREE CASH FLOW | $32M |
| Net Change in Cash | -$818.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $5M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $120M |
| Inventory | $65M |
| Other Current Assets | $37M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $227M |
| PP&E (Net) | $98M |
| Goodwill | $245M |
| Intangible Assets | $108M |
| Long-Term Investments | $58M |
| Tax Assets | -$42M |
| Other Non-Current Assets | $59M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $526M |
| TOTAL ASSETS | $753M |
| Account Payables | $34M |
| Short-Term Debt | $33M |
| Deferred Revenue | $129M |
| Other Current Liabilities | $171M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $326M |
| Long-Term Debt | $120M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $20M |
| Other Non-Current Liabilities | $26M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $166M |
| TOTAL LIABILITIES | $492M |
| Common Stock | $280M |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | $0 |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$17M |
| Other Equity | $24M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $287M |
| Minority Interest | -$2M |
| TOTAL EQUITY | $285M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $492M |
| Total Debt | $153M |
| Net Debt | $149M |