| Metric | Q3 2023 | Q2 2023 | Q3 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $759.9K | $1M | — | -49.0% | — |
| Op. Income | -$4M | -$4M | — | -1.4% | — |
| Gross Margin | -16.9% | 12.1% | — | -28.9pp | — |
| Net Margin | -1569.0% | -250.3% | — | -1318.6pp | — |
| EPS (Diluted) | $-4.09 | $-1.76 | — | -132.4% | — |
| Free Cash Flow | -$13M | -$16M | — | 23.1% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $759.9K |
| Cost of Revenue | $888.0K |
| GROSS PROFIT | -$128.1K |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $39.7K |
| General & Administrative | $3M |
| SG&A Expenses | $4M |
| Other Expenses | $73.4K |
| Operating Expenses | $4M |
| Cost & Expenses | $4M |
| OPERATING INCOME | -$4M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$8M |
| INCOME BEFORE TAX | -$12M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$12M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$12M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$12M |
| D&A | $40.9K |
| EBIT | -$4M |
| EBITDA | -$4M |
| EPS | -$4 |
| EPS Diluted | -$4 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$12M |
| Depreciation & Amortization | -$33.0K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$100.0K |
| Change in Working Capital | -$390.7K |
| OPERATING CASH FLOW | -$13M |
| Capital Expenditure | -$3.5K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $702.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | $698.5K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$2M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$2M |
| FREE CASH FLOW | -$13M |
| Net Change in Cash | -$14M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $22M |
| Short-Term Investments | $75.7K |
| Net Receivables | $537.8K |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $443.1K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $23M |
| PP&E (Net) | $968.8K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $238.8K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1M |
| TOTAL ASSETS | $24M |
| Account Payables | $511.4K |
| Short-Term Debt | $5M |
| Deferred Revenue | $205.5K |
| Other Current Liabilities | $2M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $10M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $356.2K |
| TOTAL LIABILITIES | $11M |
| Common Stock | $94M |
| Additional Paid-In Capital | $2M |
| Retained Earnings | -$81M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $110.3K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $15M |
| Minority Interest | -$2M |
| TOTAL EQUITY | $13M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $24M |
| Total Debt | $6M |
| Net Debt | -$16M |