| Metric | Q2 2023 | Q1 2023 | Q2 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $1M | — | $1M | — | 43.1% |
| Op. Income | -$4M | — | -$3M | — | -38.9% |
| Gross Margin | 12.1% | — | 1.6% | — | 10.4pp |
| Net Margin | -250.3% | — | -840.8% | — | 590.5pp |
| EPS (Diluted) | $-1.76 | — | $-3.03 | — | 41.9% |
| Free Cash Flow | -$16M | — | -$6M | — | -196.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1M |
| Cost of Revenue | $1M |
| GROSS PROFIT | $179.8K |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $26.8K |
| General & Administrative | $4M |
| SG&A Expenses | $4M |
| Other Expenses | $13.3K |
| Operating Expenses | $4M |
| Cost & Expenses | $5M |
| OPERATING INCOME | -$4M |
| Interest Income | $5M |
| Interest Expense | $73.9K |
| Other Income/Expenses | -$60.6K |
| INCOME BEFORE TAX | -$4M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$4M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$4M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$4M |
| D&A | $76.7K |
| EBIT | -$4M |
| EBITDA | -$4M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$4M |
| Depreciation & Amortization | $76.7K |
| Stock-Based Compensation | $82.4K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $497.2K |
| Change in Working Capital | -$13M |
| OPERATING CASH FLOW | -$16M |
| Capital Expenditure | -$151.0K |
| Acquisitions (Net) | $90.0K |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $616.2K |
| NET CASH FROM INVESTING | $555.3K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $0 |
| FREE CASH FLOW | -$16M |
| Net Change in Cash | -$16M |