| Metric | Q3 2024 | Q2 2024 | Q3 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $348M | $369M | $351M | -5.7% | -0.8% |
| Op. Income | $26M | $47M | $56M | -45.5% | -54.9% |
| Gross Margin | 45.8% | 49.5% | 52.8% | -3.7pp | -7.0pp |
| Net Margin | 7.1% | 11.0% | 13.5% | -3.9pp | -6.4pp |
| EPS (Diluted) | $0.20 | $0.32 | $0.37 | -37.5% | -45.9% |
| Free Cash Flow | $188M | $73M | -$46M | 158.3% | 505.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $348M |
| Cost of Revenue | $189M |
| GROSS PROFIT | $159M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $7M |
| General & Administrative | $75M |
| SG&A Expenses | $82M |
| Other Expenses | $52M |
| Operating Expenses | $134M |
| Cost & Expenses | $323M |
| OPERATING INCOME | $26M |
| Interest Income | $334M |
| Interest Expense | $177M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $26M |
| Income Tax Expense | $761.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $25M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $25M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $25M |
| D&A | $12M |
| EBIT | $26M |
| EBITDA | $37M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $348M |
| Cost of Revenue | $189M |
| GROSS PROFIT | $159M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $7M |
| General & Administrative | $75M |
| SG&A Expenses | $82M |
| Other Expenses | $52M |
| Operating Expenses | $134M |
| Cost & Expenses | $323M |
| OPERATING INCOME | $26M |
| Interest Income | $334M |
| Interest Expense | $177M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $26M |
| Income Tax Expense | $761.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $25M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $25M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $25M |
| D&A | $12M |
| EBIT | $26M |
| EBITDA | $37M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $25M |
| Depreciation & Amortization | $12M |
| Stock-Based Compensation | $1M |
| Deferred Income Tax | -$2M |
| Other Non-Cash Items | $45M |
| Change in Working Capital | $119M |
| OPERATING CASH FLOW | $199M |
| Capital Expenditure | -$12M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$1M |
| Sales/Maturities of Investments | $225M |
| Other Investing Activities | -$149M |
| NET CASH FROM INVESTING | $63M |
| Net Debt Issuance | -$301M |
| Common Stock Repurchased | $640.0K |
| Common Dividends Paid | -$26M |
| Other Financing Activities | $93M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$233M |
| FREE CASH FLOW | $188M |
| Net Change in Cash | $29M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $604M |
| Short-Term Investments | $2.7B |
| Net Receivables | $126M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $3.4B |
| PP&E (Net) | $584M |
| Goodwill | $1.3B |
| Intangible Assets | $101M |
| Long-Term Investments | $20.8B |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $1.1B |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $23.8B |
| TOTAL ASSETS | $27.3B |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $51M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $21.9B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $22.0B |
| Long-Term Debt | $1.4B |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $342M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1.8B |
| TOTAL LIABILITIES | $23.7B |
| Common Stock | $1M |
| Additional Paid-In Capital | $2.5B |
| Retained Earnings | $1.4B |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$336M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $3.5B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $3.5B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $27.3B |
| Total Debt | $1.5B |
| Net Debt | $860M |